Karar yazarı Kahveci: Varlıklarımız beş para etmez şekilde yabancılara satılabilir

“Kocaman Türkiye Cumhuriyeti devletini ve milletini yabancılar için sudan ucuz hale kim getirdi?”

Fotoğraf: Reuters

Karar yazarı İbrahim Kahveci, Türk lirasının döviz karşısındaki rekor değer kaybını yazdı. Türkiye’nin yabancılar için sudan ucuz hale getirildiğini söyleyen Kahveci, “Varlıklarımız beş para etmez şekilde yabancılara satılabilir” dedi.

Kahveci, bugünkü köşe yazısında asgari ücretin bu yıl başında 390 dolar olduğunu ancak şu an 280 dolara gerilediğini ifade etti.

Türkiye’deki varlıkların değerlerini kaybettiğini belirten Kahveci, buna örnekleri şöyle yazdı:

2013 yılında 10,5 dolar olan Halkbank hissesi şu an 0,58 sent. Aynı hesapla giderek Akbank ve Garanti Bankasına da bakalım. Akbank hissesi 4,18 dolardan 0,59 sente, Garanti Bankası hissesi ise 5,32 dolardan 0,82 sente düşmüş durumda.  Halkbank hissesi yüzde 95 değer kaybetmiş; diğer iki banka hissesi ise yüzde 85 değer kaybetmiştir.  Şöyle izah edelim: 2013 yılında bir yabancı 100 dolara alacağı şirketleri artık 15 dolara satın alabiliyor. Yabancılar açısından Türk şirketlerinin değeri yüzde 85 ucuzlamış durumda.  

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Yeni bir yabancı sermaye yatırım dalgası ufukta belirdi. Birçok çok uluslu şirketin üretimleri Asya’dan Türkiye’nin bulunduğu bölgeye geliyor” ifadesini hatırlatan Kahveci, şöyle yazdı:

Burada çok tehlikeli bir durumla karşı karşıyayız.   Türkiye yönetilemiyor.   Türkiye yabancılar içi sudan ucuz hale getirildi.   Varlıklarımız beş para etmez şekilde yabancılara satılabilir.  Bu tabloyu çok daha kısıtlı durumda 2001 krizi sonrası yaşadık. Şimdi durum çok daha vahim. Varlıklarımız yabancılar açısından hiç bu kadar ucuz olmamıştı. 

O zaman asıl soruyu soralım: Kocaman Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve Milletini yabancılar için sudan ucuz hale kim getirdi?  Kim veya kimler Ülkemizin varlıklarının beş para etmez şekilde değersizleşmesini gerçekleştirip yabancı emperyalistlerin hizmetine sundu?   Yerli ve Milli söylemle bu Ülke yabancılara nasıl peşkeş çekiliyor? Düşünün! 

 

Karar, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU