Kadın üniversitesi 2021 hedefleri arasına alındı

Cumhurbaşkanlığı’nın 2021 yılı için belirlediği hedefler arasında ‘kadın üniversitesi’ kurmak da yer aldı

Fotoğraf: AA

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nca hazırlanan ‘2021 yılı Cumhurbaşkanlığı Yılık Programı’ Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ağırlıklı olarak ekonomi ve maliye alanında bölümlerin yer aldığı programda, Yeni Ekonomi Programı’na benzer hedefler belirlendi.

423 sayfalık programda, eğitim, çevre, hukukun üstünlüğü, kentsel dönüşüm, afet yönetimi gibi başlıklarda analizler yapılarak, bu alanlarda istenen hedeflere ulaşılması için alınacak tedbirler sıralandı.

kadin_universitesi_plan.jpg
Kaynak: Resmi Gazete

 

Programda yer alan ‘kalkınma planı’nda yükseköğretimde çeşitliliğin sağlanması için yapılacaklar da belirlendi.

Bu kapsamda, Japonya’daki örnek incelenerek, sadece kadınların kabul edildiği bir üniversite açılacağı belirtildi.

Hedef doğrultusunda, 2021 yılında Japonya’daki örnek incelenerek bir rapor hazırlanacak. Kadın öğrencilerin yükseköğretime katılımları değerlendirilerek, ‘sorun bulunan alanlar’ saptanacak. Son olarak, kadın üniversitelerinin kurulması için akademik birimler oluşturulacak.

mukagowa.jpg
Erdoğan, Mukogawa Kadın Üniversitesi'nin fahri doktora unvan töreninde konuşmuştu / Fotoğraf: AA 

 

Geçen yıl G20 Liderler Zirvesi için Japonya'ya giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Mukogawa Kadın Üniversitesi'nde fahri doktora unvanı verilmişti.

Mukogawa Kadın Üniversitesi'ndeki törende konuşan Erdoğan, "Japonya bu anlamda çok önemli bir örnek. 80 kadın üniversitesini incelemek suretiyle ülkemde de bunun adımını atacağız" diyerek, Türkiye’de de kadın üniversitesi için çalışma yapılacağını açıklamıştı.

 

Independent Türkçe
 

DAHA FAZLA HABER OKU