Alman Hükümeti: AK Parti ile Milli Görüş arasında artan bir temas var

Alman hükümeti, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Milli Görüş arasında, 2016'dan bu yana temasın yoğunlaştığını iddia etti

Fotoğraf: AA

Alman hükümeti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Milli Görüş arasındaki bağlantı konusunda yöneltilen bir soru önergesini yanıtladı. Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen'in soru önergesine verilen yanıtta,'Erdoğan ve AK Parti ile Milli Görüş arasında giderek artan bir temas bulunduğu' belirtildi.

 Alman hükümetinin yanıtında,'Erdoğan'ın ideolojik ve siyasi köklerinin Milli Görüş hareketine uzandığına' işaret edilerek AK Parti'nin kuruluşunun ardından Milli Görüş'ün Erdoğan'ı "hain" olarak gördüğü, uzun süre bağlantıların zayıf kaldığı ancak'özellikle 2016 yılındaki darbe girişimi sonrasında temasın yoğunlaştığı' kaydedildi.

Müslüman Kardeşler bağlantısı

Soru önergesine verilen yanıtta ayrıca Milli Görüş ve Müslüman Kardeşler örgütü yöneticileriyle Ankara'daki Diyanet İşleri Başkanlığı ve Almanya'daki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) arasındaki bağlantılara da işaret edildi. Alman hükümeti,'bu bağlantıların ortak organize edilen etkinliklerde de görüldüğünü' belirtti.

Hükümetin yanıtında, "Türk devletinin Almanya'daki Türkiye kökenli topluluklar üzerinde nüfuz kurma çabalarının devam ettiği, ayrıca Ankara'nın Alman toplumundaki siyasi irade oluşumu ve karar alma mekanizmalarına etki etmeye çalıştığı" tespitine de yer verildi.

Almanya'da iç istihbarat birimi Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından izlenen Milli Görüş, Müslüman Kardeşler örgütüyle de ilişkilendiriliyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Dağdelen: İslamcı-milliyetçi Erdoğan ağı yok edilmelidir

Soru önergesini veren Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen, Alman hükümetinin "Erdoğan'ın ideolojik ve siyasi köklerinin antidemokratik Müslüman Kardeşler örgütüne dayandığını ilk kez resmen telaffuz etmesinin memnuniyet verici olduğu" yorumu yaparak, "İslamcı-milliyetçi Erdoğan ağı, Almanya'da kamu güvenliği önünde bir tehlikedir ve devlet tarafından teşvik edilmek yerine yok edilmelidir" dedi.

Almanya'da DİTİB'in çeşitli eyaletler tarafından desteklendiğine işaret eden Dağdelen, dış politikada da Alman hükümetini "Türkiye'nin neo-Osmanlıcı politikalarına karşı Avrupa'da ortak bir tavır takınılmasını engellemek" ve "AB'de bölünmüşlüğü teşvik etmekle" suçladı.

 

Independent Türkçe, Deutsche Welle

DAHA FAZLA HABER OKU