CHP Sözcüsü Öztrak: Birileri elçiyi çekiyorsa o zaman siz de ne yapacağınızı düşüneceksiniz

Öztrak, Fransa ile Türkiye’nin gerilimi konusunda açıklama yaptı. Öztrak, Fransa’nın Türkiye’ye karşı bir boykot uygulaması durumunda Türkiye’nin de buna cevap vermesi gerektiğini ifade etti

Fotoğraf: AA

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Fransız mallarını boykot çağrısına ilişkin olarak açıklamada bulundu.

Öztrak, "Eğer karşı taraf böyle bir boykotu uyguluyorsa Türkiye'nin de buna cevap vermesi kaçınılmazdır. Boş sözlerle hamasetle bu işi geçiştirmek yerine diplomasinin bu tür yaptırım ve diğer imkanlarını da mutlaka kullanmak lazımdır. Samimiyet orada gözükür. Birileri elçiyi çekiyorsa o zaman siz de ne yapacağınızı düşüneceksiniz" dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), parti genel merkezinde, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. 

Toplantıya ilişkin açıklamada bulunan Parti Sözcüsü Öztrak, MYK toplantısında ülkenin gündeminde öne çıkan konuları ele aldıklarını belirtti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Öztrak, tüm dünyanın salgınla boğuştuğunu, açıklanan hasta ve vefat sayılarına artık kimsenin güvenmediğini savundu.

Hükümetin grip aşısında patinaj yaptığını ileri süren Öztrak, ne olduğu belirsiz bir risk belirleme sistemiyle vatandaşlara grip aşısının karneyle dağıtıldığını, bu konuda şikayetler olduğunu söyledi.

Öztrak, Türk Eczacılar Birliğinin girişimiyle yurt dışından 1,5 milyon doz grip aşısı getirileceğini, bürokratik yazışmalar uzayınca aşıların İran'a kaptırıldığını ifade etti.

Öztrak, gelecek yıl faizcilere ödenecek paradaki artışın, toplanacak vergilerdeki artışın iki katı olacağını, devletin asgari 246 milyar lira daha borçlanacağını kaydetti.

TBMM'ye getirilen Torba Yasa'da Konaklama Vergisi'nin bir yıl ertelenip 2022'ye bırakılacağını aktaran Öztrak, "Ama 2021 bütçesinde Konaklama Vergisi'nden 1 milyar lira gelir yazılmış" dedi.

Birkaç gün önce getirilen Orta Vadeli Program'da (OVP) ortalama dolar kurunun 2020'de 6 lira 91 kuruş olmasının öngörüldüğünü, bu kurla da milli gelirin 702 milyar dolar olacağının tahmin edildiğini, ancak doların 8 lirayı aştığını, avronun ise 10 liraya koştuğunu söyledi.

Öztrak, "OVP'ye göre dolar kuru 2023’te 8 lira 2 kuruş olacaktı. Bugün dolar kuru 8 lira 5 kuruşun üzerinde. Hem de gösterge devlet tahvili faizinin yüzde 14’ü aşmasına rağmen. Faiz artıyor kur da başını alıp gidiyor. Bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete" diye konuştu.

CHP Sözcüsü Öztrak, bu yıl milli gelirin OVP'de yazıldığı gibi 700 milyar doların üstünde olmasının da artık mümkün olmadığını belirtti.

"Sigortasını, vergisini erteleyin"

Ülkenin her yerinden feryatlar yükseldiğini, esnafın, çiftçinin, besicinin, okul servisçilerinin zor durumda ve mağdur olduğunu savunan Öztrak, "Bütün dünyanın yaptıklarına bakın onu yapın. Esnafa sizin kararlarınız nedeniyle mahrum kaldığı geliri ödeyin. Sigortasını, vergisini erteleyin" dedi.

"Bizim milli paramız Türk lirası, dolar değil"

TBMM'ye gelen yasa teklifi ile Elektrik Piyasası Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasının amaçlandığını dile getiren Öztrak, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizmasında önemli değişiklikler yapıldığını belirtti.

Öztrak, "Her şeyden önce, biz, yenilenebilir enerjinin desteklenmesine karşı değiliz, yenilenebilir enerjinin desteklenmesi gerektiği kanaatindeyiz ama biz destek diye dolar bazında fiyat garantisi verilmesine karşıyız. Bizim milli paramız Türk lirası, dolar değil. Bir de bu düzenlemede, 2010 sonundaki dolar cinsinden verilen fiyatlar üzerinden yeni garantileri veriyorlar" şeklinde konuştu.

Bu teklifin 13. maddesinin geriye doğru "fiyat garantisi imtiyazı" diye, bugüne kadar hiç karşılaşılmayan mekanizma getirdiğini söyleyen Öztrak, bundan önce dolar bazında fiyat garantisinin 2015'ten sonra işletmeye alınmış santraller için olmadığını kaydetti. 

Mevcut kapasiteler dikkate alındığında bu yasayla tüketiciye yüklenecek yıllık 10 milyar dolar civarında bir yük bulunduğunu ifade eden Öztrak, 10 yıllık garanti süresinde bu yükün toplam 100 milyar doları geçeceğini, tüketicinin ve sanayicinin elektrik faturasına yansıyacağını savundu.

"Türkiye'miz dünyada yalnızlaştı"

Hükümetin dış politikasını eleştiren Öztrak, Suriyelilerin, İzmir'den İstanbul'a kadar ellerinde ÖSO bayraklarıyla meydanlarda gösteri yaptıklarını söyledi.

Öztrak, "Bu ülkede Somalı madencilere, çiftçilere, baro başkanlarına tanınmayan yürüyüş hakkı, ÖSO bayraklı Suriyelilere tanınıyor. Ne yazık ki Türkiye'miz dünyada yalnızlaştı. Çevremizde ne kadar ülke varsa bize karşı birleştirmeyi bu saray hükümeti başardı" ifadesini kullandı.

Suudi Arabistan'ın Türk ürünlerine boykot çağrısı yaptığını, pek çok Kuzey Afrika ülkesinin Suudi Arabistan'ın ardına takıldığını belirten Öztrak, ihracatçı üreticilerin, tesislerini yurt dışına kaydırmayı düşündüğünü, boykotu durdurmak için hükümetin hiçbir planının bulunmadığını kaydetti.

"Dışişleri Bakanlığının adı var, kendi yok. Büyükelçiliklerimiz mütekait AK Parti vekilleriyle doldu" diyen Öztrak, yolsuzluktan aklanmamış eski bakanların büyükelçi olduğunu, dış politikanın AK Parti il kongrelerinde iç siyasete malzeme yapıldığını ileri sürdü. Öztrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu arada Almanya'da cami, polis tarafından basılıyor, Fransa'da, Peygamberimiz Hazreti Muhammed'e hakaret eden karikatürlerin, düşünce özgürlüğü denilerek binalara asılmasına göz yumuluyor. Avrupa'nın popülist siyasetçileri İslam'a ayar vermekten bahsediyor. Türkiye düşmanlığı, seçime giden ülkelerde popülist siyasetçilerin en önemli ekmeği oluyor. Bu sorumsuzlukları önleme makamındaki AK Parti Genel Başkanı da bunların üstüne gideceğine bunu fırsat biliyor. Bağırıp çağırarak bu saygısızlıkları, hadsizlikleri kendisi bu sefer içerde siyasete malzeme yapıyor. Bununla ekonomik buhranın üstünü örtmeye çalışıyor.

"Bu kitapçığın birilerini çok rahatsız ettiği belli"

CHP'nin bastırdığı "21 Soruda FETÖ’nün Siyasi Ayağı" kitapçığına yasak getirildiğini anımsatan Öztrak, kitapçık hakkında el konma ve toplatılma kararı çıkarıldığını söyledi. Öztrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

Türkiye'de FETÖ’nün siyasi ayağının kim olduğunu herkes gayet iyi biliyor. Yani kitapçıkta Allah'ın ve kullarının bildiğinden başka hiçbir şey yok. Kitapçıkta Sayın Genel Başkanımızın TBMM'de kürsüsünden yaptığı bir konuşmanın yanında kamuya mal olmuş bilgiler, belgeler ve karikatürler var. Örneğin 2004'te alınan ama uygulanmayan MGK kararının resmi de var. Mesela AK Parti sözcülerinin, FETÖ'ye yaptıkları güzellemeler de bu kitapta. Bu kitapçığın birilerini çok rahatsız ettiği belli. Kitapçığın yasaklanması ve toplatılması ana muhalefet partisinin siyasi faaliyetine yargının ağır bir müdahalesidir. Biz bu müdahaleyi kabul etmiyoruz. Biz, Allah'ın da kulun da bildiğini söylemeye, anlatmaya devam edeceğiz.

Mütekabiliyet vurgusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Fransız mallarını boykot çağrısına yönelik soru üzerine Öztrak, şunları söyledi:

Din ve milliyetçilik aksı üzerinden dış politikayı götürmenin ülkeleri getirdiği nokta bu. Fransa'nın yaptığı iş bu. Fransa'nın özellikle son dönemde söyledikleri dünyadaki birçok ülke tarafından protesto ediliyor. Önce bir kere Fransa'nın Türk mallarını almama diye bir talebi varsa tabii ki mütekabiliyet içinde Türkiye de Fransa'nın mallarını almama talebinde bulunacaktır."

Öztrak, din ve milliyetçilik aksı üzerinden yapılan dış siyasetin sürdürülebilir olmasının mümkün olmadığını vurgulayarak, "Eğer karşı taraf böyle bir boykotu uyguluyorsa Türkiye'nin de buna cevap vermesi kaçınılmazdır. Biraz önce söylediğim de o. Yani böyle boş sözlerle, hamasetle bu işi geçiştirmek yerine diplomasinin bu tür yaptırım ve diğer imkanlarını da mutlaka kullanmak lazımdır. Samimiyet orada gözükür. Birileri elçiyi çekiyorsa o zaman siz de ne yapacağınızı düşüneceksiniz." değerlendirmesini yaptı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU