Rus savaş uçakları İdlib'i vurdu

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi en az 34 muhalif askerin öldüğünü, 70’ten fazlasının da yaralandığını duyurdu

Fotoğraf: Reuters

Rus savaş uçakları, Suriye'nin İdlib ilinde ılımlı muhaliflerin eğitim kampını vurdu, çok sayıda asker hayatını kaybetti.

Askeri muhalif kaynaklardan edinilen bilgiye göre, İdlib'in batısındaki Duveyle köyünde konuşlu SMO'ya bağlı Feylaku'ş Şam güçleri havadan vuruldu.

SMO'nun eğitim alanına düzenlenen saldırıda çok sayıda asker hayatını kaybetti. 

Kaynaklar, saldırıyı gerçekleştiren savaş uçaklarının Rusya'ya ait olduğunu bildirdi. 

Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ise yaptığı açıklamada Hatay sınırına yaklaşık 9 km mesafedeki Feyluk’uş Şam kampına yönelik Rus hava saldırısı sonucunda en az 34 askerin öldüğünü, 70’ten fazlasının da yaralandığını; ölü sayısının artmaya devam ettiğini bildirdi.

Muhaliflere yakınlığıyla bilinen Step Haber Ajansı ise ölenlerin çoğunun Feylak’uş Şam mensubu olduğunu ancak aralarında sivillerin de bulunduğunu kaydetti.

İdlib'deki durum 

Türkiye, Rusya ve İran arasında 4-5 Mayıs 2017'de gerçekleşen Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturuldu.

Ancak rejim ve İran destekli teröristler, Rusya'nın hava desteğiyle 4 bölgeden 3'ünü ele geçirip İdlib'e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için Soçi'de ek mutabakata vardı.

Rusya ve rejim güçleri, Mayıs 2019'da tüm bölgeyi ele geçirmek için operasyonlara başladı ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içinde çok sayıda büyük yerleşimi ele geçirdi.

Son olarak Türkiye ve Rusya arasında 5 Mart'ta Moskova'da yeni bir mutabakat sağlandı.

Rejim güçlerinin zaman zaman ihlal ettiği ateşkes büyük ölçüde korunuyor. 2017-2020 döneminde yaklaşık 2 milyon sivil, Rusya ve rejim güçlerinin saldırılarında Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU