Babacan: Kongre hazırlıklarımızı engelleyenlerin kimden güç aldığını biliyoruz

Partisinin Malatya İl Kongresi için hazırlanan afiş ve materyallerin söküldüğünü söyleyen Babacan, "Yarın şu anda iktidarda olan partinin kongresi var. Bizim kongre duyurularımızla ilgili hazırladığımız pek çok materyal indirildi, söküldü" dedi

Fotoğraf: AA

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin 1. Olağan Malatya İl Kongresi’nde açıklamalarda bulundu.

Malatya İl Kongresini duyurmak için hazırladıkları materyallerin söküldüğünü söyleyen Babaacan, "Yarın şu anda iktidarda olan partinin kongresi var. Bizim kongre duyurularımızla ilgili hazırladığımız pek çok materyal indirildi, söküldü. Anons çalışmaları yapılıyordu. Bu gürültü kirliliği diyerek engellediler. İktidar partisinin araçları daha da yüksek sesle her türlü çalışmayı yaptı, onlara karışan yok. Bizim mütevazı bütçelerle yaptığımız tanıtım çalışmaları nasıl son dakikada iptal ediliyor?" ifadelerini kullandı.

Babacan şöyle devam etti:

Malatya’da bizim pankartlarımızı indirenler, bilboardlarımızı sökenler, LED yayınları durduranlar kimden güç alıyor da yapıyor bunu?

28 Şubat’ta hor görülen kesimler nasıl bir ülke hayal etmişlerdi? Tek bir sesin bütün sesleri bastırdığı bir ülke mi hayal etmişlerdi? Devran dönsün ve aynı adaletsizlikler bu defa başkaları tarafından yaşansın mı istemişlerdi? Hayır. O gün bu siyasi partiye destek verenlerin büyük çoğunluğu bugün derin bir hayal kırıklığı içinde. “Biz böyle olmasını istememiştik” diyorlar. “Bize yapılan haksızlıkları başkalarına yapmak için iktidar olmadık” diyorlar. “Bu yapılanlar bizim ahlakımıza, inancımıza, örfümüze, adetimize uymaz” diyorlar.

"Cem Evlerine ilişkin talepleri karşılayacağız"

İnsanların inançlarını huzurla yaşaması gerektiğini ve iktidar oldukların bunun için çalışacaklarını vurgulayan Babacan, "Vatandaşlarımızın inanç, kültür ve referans ekseninde hak ve özgürlük taleplerini adalet temelinde karşılayacağız" ifadelerini kullandı.

Tüm din ve inanç gruplarının kamusal görünürlüklerinin önündeki tüm kanuni ve idari engelleri ortadan kaldıracaklarını belirten Babacan, "Alevi vatandaşlarımızın başta Cem Evlerine ilişkin talepleri olmak üzere inanç, düşünce ve davranış temelinde birikmiş sorunlarının çözümü için gerekli her türlü adımı atacağız" diye konuştu.

"Dış politikada sözümüzün gücünü artıracağız"

Babacan, Türkiye'nin önceden dış politikada arabulucuk ve hakemlik yaptığını, şu an ise söz gücünün bile kalmadığını vurgulayarak, "Biz dış politikadaki bu yanlışlara son vereceğiz. Sözümüzün gücünü artıracağız. Kavgadan beslenmeyeceğiz. Konuştuğumuzda tüm dünya Türkiye’nin sözüne kulak kabartacak" ifadelerini kullandı.

"Üniversiteye giriş sınavlarını yılda birkaç defa yapacağız"

Babacan, eğitim konusunda da önemli adımlar atacaklarını ifade etti.

"Sadece parası olanın değil, herkesin iyi eğitim alması için çalışacağız" diyen Babacan, eğitime başlamaya yaşını 3'e indireceklerini söyledi.

Babacan şöyle devam etti:

Dil eğitimini anasınıfından itibaren çocuklarımıza sunacağız. Çocuklarımıza ezberlemeyi, ezberleri tekrar etmeyi değil, sorgulamayı öğreteceğiz. Çocuklarımızın analitik düşünmelerini geliştireceğiz. Sadece öğretime odaklanmayacağız; çocuklarımızın, gençlerimizin sosyal, duygusal ve psikolojik gelişimlerini de eşzamanlı sağlamak için çalışacağız.

Seçmeli ders çeşitliliğini artıracağız. Kişiselleştirilmiş ve esnek bir müfredat anlayışı getireceğiz. Gençlerimizin hayallerini kalıplara sokmayacağız. Ezberlerle, sınav kaygılarıyla gençlerimizi korkuya boğmayacağız. Tam da bu nedenle, gençlerimizin büyük kaygı duyduğu üniversiteye giriş sınavlarını yılda birkaç defa yapacağız. Hayat boyu tek mesleğe zorlayan katı eğitim modellerini terk edeceğiz.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU