Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'den Ermenistan Başbakanı Paşinyan'a: Sen kimsin bize şart koşuyorsun?

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkenin silahlı kuvvetlerinin resmi olarak tanınmayan Dağlık Karabağ’da yer alan 9 köyü daha kontrol altına aldıklarını belirtti

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ulusa sesleniş konuşmasında ülkenin silahlı kuvvetlerinin Dağlık Karabağ’daki temas hattında yer alan 9 köyü daha kontrol altına aldıklarını ifade etti.

Aliyev, “Ordu, Cebrail şehrinin kontrolünü, ayrıca Cebrail bölgesindeki Karhulu, Şükürbeyli, Yukarı Maryan, Çeleken, Taşkesen, Horovlu, Diçal, Mahmudlu ve Caferabad köylerinin kontrolünü ele geçirdi” diye konuştu.

Dağlık Karabağ'daki mevcut durumun suçlusunun Erivan ve statükoyu korumak isteyen birkaç ülke olduğunu ifade eden Aliyev, Ermenistan’ın ordusunun Dağlık Karabağ’dan çekilmesine ilişkin takvim sunması halinde Azerbaycan’ın ateşkese yeniden döneceğini söyledi.

Paşinyan'a: Sen kimsin?

Aliyev, ulusa sesleniş konuşmasında Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'a hitaben, "Sen kimsin ki bize şart koşuyorsun. Yıkılıp diz çöküp yalvarırsan belki ateşkes düşünülür" ifadelerini kullandı.

"Dağlık Karabağ'daki mevcut durumun suçlusu Erivan ve statükoyu korumak isteyen birkaç ülke"

Dağlık Karabağ'daki mevcut durumdan Erivan ve statükoyu korumak isteyen birkaç ülkeyi sorumlu tutan Aliyev, şöyle konuştu:

"İhtilafı barışçıl bir şekilde çözmek istedik, dayandık. Bize ait olanı almak istedik, başka bir şeye ihtiyacımız yok. Otuz yıldır dünya toplumunun sorunu çözeceği, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin kendi kararlarını uygulamak için çabalayacağı ümidiyle yaşadık"

Bakü’nün ihtilafın aşamalar halinde çözülmesine de hazır olduğuna dikkat çeken Aliyev, “Önce beş bölgenin, ardından iki bölgenin iadesi ve sonrasında statünün görüşülmesi. Biz bunu istedik, buna hakkımız vardı. Ne gördük? İrademizi kırma isteği gördük, bizi yeni savaşlarla tehdit etmeye başladılar. Temmuzda saldırıyı, askerlerimizin ölümünü gördük. Ağustosta ise sabotaj grubu gönderildi. Müzakere sürecine bağlılık olan şey bu mu?” ifadelerini kullandı.

"Paşinyan her gün dünya liderlerini arıyor ama ben kimseyi aramadım" diyen Azerbaycan lideri, Bakü’nün ihtilafın aşamalar halinde çözülmesine de hazır olduğuna dikkat çekerek, “Önce beş bölgenin, ardından iki bölgenin iadesi ve sonrasında statünün görüşülmesi. Biz bunu istedik, buna hakkımız vardı. Ne gördük? İrademizi kırma isteği gördük, bizi yeni savaşlarla tehdit etmeye başladılar. Temmuzda saldırıyı, askerlerimizin ölümünü gördük. Ağustosta ise sabotaj grubu gönderildi. Müzakere sürecine bağlılık olan şey bu mu?” ifadelerini kullandı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu’ndan, dünya toplumundan Erivan’ı etkilemelerini, yaptırım uygulamalarını birçok kez talep ettiklerini vurgulayan Aliyev, şunları söyledi:

"Benim, Azerbaycan halkının durumu kabulleneceğini düşünerek söylediklerime kulak vermediler. Şuşa'da ‘yemin töreni’ ile Azerbaycan halkına hakaret edildi. Bakalım şimdi yemin törenini nerede yapacak. Bunu kabulleneceğimizi mi düşündünüz? Ermenilerin Lübnan'dan Karabağ'a yerleştirilmeleri ne anlama geliyordu? Anlaşmaların, Cenevre Sözleşmesi’nin ihlali. Tepki neredeydi? Minsk Grubu, Avrupa Birliği bununla ilgilenmediklerini açıkladı. Peki şimdi neden ilgileniyorlar? Şu anda hemen hemen her şeyle suçlanıyoruz. Karabağ bizim toprağımızdır. Oraya geri döneceğiz. Mevcut durumda ilk suçlu, Ermenistan yönetimi ve işgal ile statükoyu devam ettirmek isteyen bazı ülkelerdir."

"Ermenistan’ın ordusunun Dağlık Karabağ’dan çekilmesine ilişkin takvim sunması halinde ateşkese dönebiliriz"

Cumhurbaşkanı Aliyev, Ermenistan’ın ordusunun Dağlık Karabağ’dan çekilmesine ilişkin takvim sunması halinde Azerbaycan’ın ateşkese yeniden döneceğini vurguladı.

“Şartımız, bize bir takvim, Ermeni silahlı kuvvetlerinin işgal altındaki topraklardan çekilmesi ile ilgili zaman çizelgesi sunmaları. O halde ateşkesi yeniden tesis ederiz” diyen Aliyev, ancak Karabağ’da yoğun çatışmalar sürerken bunu yapmanın zor olacağına dikkat çekti.

Aliyev, “Fakat her halükarda bunun üzerinde çalışmak mümkün olacak” diye konuştu.

 

Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU