Ankara Barosu, İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun kararının iptali için dava açacağını bildirdi, YSK açıklama yaptı

YSK, baro seçimlerinin İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarının karar alması durumunda yapılamayacağına karar verdi

Fotoğraf: AA

Ankara Barosu, İçişleri Bakanlığı'nın sivil toplum kuruluşları, (STK) meslek kuruluşları, birlik ve kooperatifler tarafından düzenlenecek etkinlikleri 1 Aralık'a kadar erteleme kararına tepki gösterdi.

Baro, Ankara'da İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun kararının iptali için dava açacağını bildirdi.

İçişleri Bakanlığı, genelgeyle STK, meslek kuruluşları, birlik ve kooperatifler tarafından düzenlenecek etkinlikler 1 Aralık'a kadar erteleneceğini duyurmuştu.

Genelge üzerine karar alan Ankara Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu ise Ankara Barosu'nun genel kurulunu genelge gerekçesiyle iptal etmişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

YSK’dan açıklama

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), baro seçimlerinin İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarının karar alması durumunda yapılamayacağına, siyasi partilerin kongrelerinin gerçekleştirilmesinde ise sakınca bulunmadığına karar verdi.

Osmangazi 1. İlçe Seçim Kurulu, İçişleri Bakanlığınca yayımlanan "Koronavirüs Ek Tedbirleri" konulu genelgeyle, bugünden itibaren sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek etkinliklerin 1 Aralık'a kadar ertelendiğini hatırlatarak söz konusu tarihlerde siyasi parti kongreleri ve baro seçimlerinin yapılıp yapılmayacağı konusunda Kuruldan görüş istedi.

YSK, İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarının karar alması durumunda baro seçimlerinin yapılamayacağına, siyasi partilerin kongrelerinin gerçekleştirilmesinde sakınca bulunmadığına hükmetti.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU