Birleşik Krallık'ta en yüksek günlük Kovid-19 vaka sayısı kaydedildi

Ülkede toplam vaka sayısı 446 bin 156'ya, can kaybı ise 42 bin 72'ye ulaştı

Fotoğraf: AA

Birleşik Krallık'ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının son can kaybı ve vaka sayıları paylaşıldı.

Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre, ülkede virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 71 artarak 42 bin 72'ye ulaştı.

Ülkede son 24 saatte 7 bin 143 yeni vaka tespit edildi. Böylece toplam vaka sayısı 446 bin 156'ya yükseldi.

Kovid-19 nedeniyle 2 bin 49 kişinin hastanelerde tedavisi sürerken, bunlardan 297'si yoğun bakımda yatıyor.

Avrupa'da Kovid-19'dan en çok ölümün olduğu Birleşik Krallık'ta vaka sayısı ağustostan itibaren yükselişe geçmişti.

Hükümetin bilim danışmanı Patrick Vallance, 20 Eylül'de yaptığı açıklamada, Kovid-19 vakalarının her hafta 2 kat arttığına dikkati çekerek, bu şekilde devam etmesi durumunda ekim ayı ortalarında günlük 50 bin vakanın görülebileceği uyarısında bulunmuştu.

Yeni tedbirler

Ülkede yeni önlemler kapsamında, tüm bar ve restoranlar sadece masalara hizmet vermeye ve saat 22.00'den sonrada kapanmaya başlamıştı.

Perakende mağazaları, taksiler ve konaklama sektöründeki mekanlarda da maske takmanın zorunlu hale geldiği ülkede, düğünlere katılacak kişi sayısı da 30'dan 15'e düşürülmüştü.

Ülkede artan vakalar karşısında 14 Eylül'den itibaren 6'dan fazla kişinin bir araya gelmesi yasaklanmıştı. Yeni düzenlemeyle bu yasak spor salonlarındaki takım sporları için de geçerli olacak. Stadyumların 1 Ekim'de kısmen açılmasına ilişkin plan da rafa kaldırıldı.

Yeni önlemler kapsamında ayrıca, maske takmama veya 6 kişi kuralına uymamanın cezası 2 katı artırılarak 200 sterline çıkarıldı. Hükümet, bu konuda askerden destek alma seçeneğini de masada tutuyor.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU