MEB'den EBA açıklaması: Siber saldırılara müdahale edildi, erişim sorunu hızla çözüldü

Uzaktan eğitimin yapıldığı EBA uygulamasında iki gündü ciddi erişim problemi yaşanıyor. Dün sistem tam anlamıyla çöktü. Bakan Selçuk, "İnanılmaz yoğunluk var" açıklaması yapmıştı. Bakanlık ise yeni yaptığı açıklamada sorunun çözüldüğünü savundu

Sisteme girmeye çalışan öğrenci ve öğretmenler, "çok kalabalık" uyarısıyla karşılaşıyorlar / Fotoğraf: Independent Türkçe

Koronavirüs salgını nedeniyle hayata geçirilen Eğitim Bilişim Ağı (EBA) uygulamasında sürekli sorun yaşanıyor. 

Dün ve önceki gün EBA resmen çöktü. EBA’ye girmeye çalışan öğretmen ve öğrenciler sürekli olarak "Çok kalabalık" uyarısıyla karşılaştı. 

Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, büyük internet sitelerinde bile zaman zaman sorunların yaşandığını belirterek EBA’da çok büyük yoğunluk olduğunu söylemişti. 

Bakan Selçuk’un ardından bir açıklama da Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) geldi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bakanlıktan yapılan açıklamada, EBA uygulamasına erişim sorununun, teknik ekiplerce yapılan iyileştirmelerle hızla çözüme ulaştırıldığı ifade edildi. 

Yazılı açıklamada, dün sabah saatlerinde EBA platformuna ve EBA Canlı Ders uygulamasına erişimde yaşanan teknik sorunla ilgili kamuoyunun bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

"Eş zamanlı kullanıcı yoğunluğuna bağlı olarak 08.30-12.00 saatleri arasında, aralıklı olarak bazı kullanıcılar tarafından karşılaşılan erişim sorunu, vakit kaybetmeksizin teknik ekiplerimizce yapılan iyileştirmelerle hızla çözüme ulaştırılmıştır" bilgisi verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"22 Eylül itibarıyla uygulamaya alınan canlı ders zaman çizelgesindeki yeniliklerle, bir öğrencinin gün içinde işleyebileceği canlı ders sayısı büyük oranda artırılmıştır. Bu uygulamayla, TRT EBA TV yayınlarına ilave olarak öğrencilerin, günlük ders programının tamamına yakınını canlı dersler aracılığıyla, öğretmenleriyle etkileşimli olarak yapması amaçlanmıştır. Söz konusu uygulamanın ilk günü olması sebebiyle eş zamanlı kullanıcı yoğunluğu oluşmuştur. Eş zamanlı kullanımdan kaynaklı bu durumla ilgili tespitler, anlık olarak yapılmış ve aynı gün iyileştirmeler devreye alınmıştır. Bu kapsamda öğrencinin, dersin başlamasından 30 dakika öncesine kadar kolaylıkla sisteme erişerek doğrudan canlı dersine katılabilmesini sağlayacak 'hızlı geçiş' özelliği iyileştirilmiştir."

"Saldırılara müdahale edildi"

Bakanlığın açıklamasında, yeni dönem açılışı ile çok yüksek düzeyde kullanım trafiğine ulaşan EBA'nın, küresel ölçekte dikkat çekerken siber saldırılara da maruz kaldığına ve hizmet kalitesinin etkilenebildiğine işaret edildi.

Dağıtık Hizmet Engelleme Saldırılarını İzleme Raporları'na göre, söz konusu saatlerde birden fazla siber saldırı gerçekleştiği bildirilen açıklamada, "Bu durumun erken farkına varılmasıyla anında müdahaleler neticesinde, 2 saat içinde EBA platformu ve EBA Canlı Ders sistemi hizmet sunmaya devam etmiştir. EBA sistemleri 7/24 kontrol merkezi ile izlenmekte ve kesintisiz hizmet sunumu için gerekli müdahaleler yapılmaktadır. 22 Eylül öğleden sonra ve 23 Eylül tarihlerinde benzer kullanım yoğunluğuyla karşılaşılmasına rağmen herhangi bir sorun olmaksızın öğrenci, veli ve öğretmenlerimize hizmet sunulmaktadır" ifadeleri kullanıldı.
 

Independent Türkçe 

DAHA FAZLA HABER OKU