Türkiye’de ilaç sektörünün lideri Abdi İbrahim, 83 yıllık İsviçreli biyoteknoloji şirketi OM Pharma’yı satın aldı

1912’den bu yana ilaç sektöründe faaliyet gösteren Abdi İbrahim, ilaç sektörünün öncü ülkesi İsviçre’de kurulu, 83 yıllık OM Pharma ilaç şirketini İsviçreli bir ortak girişim grubu ile birlikte satın aldı

Abdi İbrahim'in Esenyurt'taki üretim tesisi/ Fotoğraf: abdiibrahim.com.tr

18 yıldır Türkiye’de ilaç sektörünün liderliğini elinde tutan Abdi İbrahim, solunum yolları ve üriner sistem alanında ilaçlar geliştiren, İsviçre’nin önde gelen biyoteknoloji şirketi OM Pharma’yı İsviçreli bir ortak girişim grubu ile satın aldı. 

Toplam 500 milyon İsviçre Frankı (yaklaşık 4,2 milyar TL) bedelle satın alınan OM Pharma’nın yüzde 28,5 hissesi, işlem sonrası Abdi İbrahim’in oldu. 

Temelleri 1937 yılında atılan ve merkezi Cenevre’de yer alan OM Pharma’nın ürettiği biyoteknolojik ilaçlar, Avrupa ülkelerinden Latin Amerika’ya, Çin’den Rusya’ya kadar geniş bir coğrafyada ve 65 ülkede satılıyor.
 

OM Pharma
OM Pharma'nın aktif olduğu ülkeler/ Grafik: OM Pharma


Abdi İbrahim’i Avrupalı bir ilaç firmasıyla stratejik ortaklık kuran ilk ve tek Türk ilaç şirketi yapan satın alma sonrası şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut’un OM Pharma Yönetim Kurulu’nda yer alacak. 

OM Pharma’nın stratejik ortağı olarak şirketin portföyündeki bazı kimyasal ilaçların tüm dünyaya üretiminin bundan böyle Abdi İbrahim tesislerinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. 

18 Eylül 2020 tarihinde resmiyet kazanan ortaklıkla, OM Pharma, önümüzdeki dönemde biyoteknolojik ilaçların Ar-Ge’sine ve klinik çalışmalara 250 milyon İsviçre Frank’ı (yaklaşık 2,1 milyar TL) tutarında bir harcama yapacak.

“Türk ilaç şirketlerinin global oyuncular tarafından satın alınması trendini tersine çeviriyoruz”

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, şirketinin kurulduğu günden bu yana yerli ve milli karakterini koruduğunu ve her zaman uluslararası alanda söz sahibi olma hedefiyle hareket ettiğini söyledi. 
 

Nezih Barut AA
Nezih Barut, Abdi İbrahim İlaç Fabrikası'nda 1976 yılında göreve başlamıştı/ Fotoğraf: AA 


Abdi İbrahim’in dünyanın en büyük 100 ilaç şirketi arasına giren ilk Türk şirketi olduğunu hatırlatan Barut, “Bu ortaklık anlaşmasıyla, Türk ilaç şirketlerinin global oyuncular tarafından satın alınması trendini ilk defa tersine çeviriyor ve dünya ilaç sanayinin merkezlerinden biri olan ve ilaç devlerine ev sahipliği yapan İsviçre’de faaliyet gösteren köklü bir biyoteknoloji şirketinin ortağı oluyoruz” dedi. 

“Pandeminin yarattığı endişe ve belirsizlik ortamında bu girişimimizin Türk ilaç sektörüne moral ve motivasyon vereceğine inanıyorum” diyen Barut, “Bu ortaklık, Abdi İbrahim’in nesillerdir sahiplendiği cesaret, tutku ve sorumluluk anlayışının kuvvetli bir yansımasıdır’’ ifadelerini kullandı. 

‘’Çin ve ABD gibi yeni pazarlara erişimimiz hızlanacak’’

Nezih Barut, Abdi İbrahim’in OM Pharma ile 1996 yılından bu yana ticari ilişki içinde olduğunu ve uzun yıllar boyunca firmanın ilaçlarının bir kısmının Abdi İbrahim tesislerinde üretildiğini söyledi ve ekledi: 
 

Türk sanayii yalnız ilaçta değil, her alanda gelişmiş insan kaynağı, üretim tecrübesi ve girişimci potansiyeliyle dünyada fark yaratabilecek güce sahip. 

Ortaklığımız, Latin Amerika, Çin ve ABD ilaç pazarları başta olmak üzere, özellikle biyoteknolojik ürünlerimizle yeni pazarlara açılma hedefimizde bize hız kazandıracak. OM Pharma’nın bu pazarlarda sahip olduğu tecrübesinden yararlanma imkanımız olacak. 

Aynı şekilde, OM Pharma da bizim çok etkin olduğumuz, ancak bugüne kadar bulunmadığı Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine bizim üzerimizden ulaşacak. 

Bunun yanı sıra güçlenen global şirket kimliğimizle, nitelikli insan kaynağımız için yurt dışında yeni kariyer imkanları oluşacak. Benzer şekilde ülke olarak bilhassa biyoteknoloji alanındaki uzmanlık ve know-how açığımızı da bu sinerjinin sunduğu imkanlarla kapatma fırsatımız olacak. 

Bu ortaklığın kurulmasında, birçok global ilaç firması ile uzun yıllardır devam eden güven odaklı işbirliklerimiz, dünya standartlarındaki üretim tesislerimizin mükemmelliği, yetişmiş insan kaynağımız, Ar-Ge’ye yaptığımız yatırımlar, yenilikçi bakış açımız ve ilaçta büyüme kararlılığımız etkili oldu. 


“Biyoteknolojik ilaçlar geliştirmek için 250 milyon İsviçre Frankı ayırdık’’

Nezih Barut, OM Pharma’nın kimyasal ilaç portföyündeki bazı ürünleri tüm dünya için Esenyurt’taki tesislerde üretmeyi planladıklarını ifade etti. 

Üretilen ürünlerin dünya pazarlarına ihraç edileceğini vurgulayan Nezih Barut, ortaklığın özellikle Abdi İbrahim’in henüz bulunmadığı yeni pazarlara erişimini mümkün kılacağını açıkladı. 

“Biz ilaç sektöründe asıl lokomotifin biyoteknoloji olduğunu uzun yıllardır ısrarla yineliyor ve ülke olarak bu treni kaçırmamalıyız uyarısında bulunuyoruz” diyen Nezih Barut, sözlerine şöyle devam etti: 
 

Biyoteknolojik ilaç üretim tesisimiz AbdiBio ile söylemimizi destekleyen önemli bir yatırımı da hayata geçirdik. Şimdi, OM Pharma’nın yeni döneminde 250 milyon İsviçre Frank (yaklaşık 2,1 milyar TL) gibi ciddi bir Ar-Ge bütçesini biyoteknolojik ilaç geliştirmek ve klinik çalışmalar için ayırıyoruz. Bu da büyüme ve de şirketin değerini  stratejimizi destekleyen ve bizi son derece heyecanlandıran bir gelişme. 


Independent Türkçe 

DAHA FAZLA HABER OKU