CHP'den "Oruç Reis'in Antalya'da demirlenmesine" ilişkin açıklama: Hükümeti, haklı davalarımızda taviz vermemeye çağırıyoruz

CHP MYK'dan yapılan açıklamada, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Antalya açıklarına demirlemesinin bir "taviz" olarak değerlendirildiği kaydedildi

Fotoğraf: İHA

Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Yönetim Kurulu,  bugünkü olağanüstü toplantısı sonrası Doğu Akdeniz’deki gelişmelere ilişkin açıklama yaptı.

Partiden yapılan yazılı açıklamada, Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Yönetim Kurulu'nun Dış Politika ve özellikle de Doğu Akdeniz'de yaşanan gelişmeleri dikkatle takip ettiği vurgulandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Antalya açıklarına demirlemesinin bir “taviz” olarak değerlendirildiğinin kaydedildiği açıklamada, "Cumhuriyet Halk Partisi olarak hükümeti, haklı davalarımızda taviz vermemeye çağırıyoruz" denildi.

Açıklamada şöyle devam edildi:

TBMM'nin siyasetin güç odağı olmaktan çıkarılması, dış politikada Türkiye'yi haklı davalarında yalnızlaştırmış ve taviz verir konuma düşürmüştür. Bir “Devlet Politikası” olması gereken dış politika, öncelikle iç politikaya malzeme edilmiş, Dışişleri Bakanlığı ve bürokrasisi de devre dışı bırakılarak tek bir kişinin aldığı kararlar ile yönetilir hale getirilmiştir.

"Adadaki Türk varlığına büyük bir saygısızlık"

ABD ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi arasında imzalanan anlaşamaya tepki gösterdiği açıklamada, "Amerika Birleşik Devletleri ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında “Kıbrıs Kara, Açık Deniz ve Liman Güvenliği Merkezi” kurulmasına yönelik mutabakat zaptı imzalanması ve Pompeo'nun Türkiye karşıtı açıklamaları büyük endişeyle karşılanmıştır" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, Kıbrıs Rum Yönetimi ile bir mutabakat imzalamış olması, bölgedeki gerginliği daha da arttırarak, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz sorununun barışçıl bir şekilde çözümünü daha da zorlaştıracaktır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin haklarını hiçe sayan bu mutabakat 1960 Londra ve Zürih Anlaşmaları'na da aykırılık teşkil etmektedir. Mike Pompeo'nun adayı ziyareti sırasında KKTC yetkilileri ile hiç bir görüşme yapmadan ayrılması ise adadaki Türk varlığına yapılmış büyük bir saygısızlıktır.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, KKTC'nin ve ülkemizin Doğu Akdeniz'deki çıkarlarını sonuna kadar savunacağımızın altını çiziyor, ülkemizin yetkili kurumları tarafından söz konusu mutabakata ilişkin olarak şu ana kadar bir açıklama yapılmamış olmasını esefle karşılıyoruz.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU