Yaklaşık 20 yıldır yanına erkek yılan yaklaşmayan 62 yaşındaki dişi piton yumurtladı

Hayvanat bahçesi yetkilileri olayın sırrını genetik inceleme sonucu ortaya çıkaracak

62 yaşındaki dişi pitonu sahibi 1961 yılında hayvanat bahçesine bağışlamış (St. Louis Hayvanat Bahçesi/AP)

ABD’de bir hayvanat bahçesinde tutulan 62 yaşındaki dişi piton, 15 yıldan fazladır yanına erkek piton yaklaşmamış olmasına rağmen 7 yumurtayla birlikte bulundu.

ABD'deki St. Louis Hayvanat Bahçesi'nde bulunan uzmanlar, Kraliyet Pitonu (Python regius) türü hayvanın nasıl yumurtladığını anlamaya çalışıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Hayvanat bahçesindenki herpetoloji biriminin yöneticisi Mark Wanner Kraliyet pitonlarının herhangi bir erkek yılanla cinsel ilişkiye girmeden (aseksüel) üremesinin sıradışı olsa da nadir olmadığını söyledi. Buna partenogenez ya da döllenmesiz üreme adı veriliyor.

Bu tür yılanlar ayrıca bazen döllenmeyi geciktirmek için sperm de depolayabiliyor.

Ancak Wanner bu durumun sıradışı olduğunu zira Kraliyet pitonlarının genellikle 60'lı yaşlara gelmeden yumurtlamaya bıraktığını belirtti.

Wanner yılanın herhangi bir hayvanat bahçesinde kayededilmiş en yaşlı yılan olduğunu da vurgulayarak "O, kesinlikle tarihte bildiğimiz en yaşlı yumurtlayan yılan" ifadelerini kullandı.

 

Genetik inceleme sırrı ortaya çıkaracak

Yumurtalardan üçü kuluçka makinesine alınırken ikisinin hayatta kalamadığı diğer ikisinse genetik incelemeye alınacağı açıklandı. Genetik inceleme yumurtaların cinsel ilişki sonucu mu yoksa döllenmesiz üreme yöntemiyle mi oluştuğunu açıklığa kavuşturacak.

Yumurtalardaki yavruların yaklaşık bir ay sonra çıkması bekleniyor.
 

Independent Türkçe, CBS

DAHA FAZLA HABER OKU