Mavi Balina oyunu bu kez İran’da ortaya çıktı, Hazar Denizi’ne atlayan 4 gençten 3’ü hayatını kaybetti

Daha önce de çocukların ve gençlerin ölümleri ile adı anılan Mavi Balina oyunu İran’da can aldı. Hazar Denizi’ne atlayan gençlerden 3 hayatını kaybetti. Kurtarılan bir genç oyunu tamamlamak için intihar ettiklerini söyledi

Görsel: AA

Dünya çapında çok sayıda intihar olayıyla bağdaştırılan "Mavi Balina" oyununu bu kez İran’da can aldı.  

Doğu Azerbaycan, Erdebil, Huzistan ve İsfahan eyaletlerinden Mazenderan eyaletine bağlı Mahmudabad ilçesine gelen 4 genç, Hazar Denizi'ne atlayarak intihar girişiminde bulundu. 

İran devlet televizyonuna bağlı Genç Gazeteciler Cemiyeti Haber Ajansına (YJC) konuşan Mazenderan Dalgıçlar ve Cankurtaranlar Kurumu Başkanı Naki Kerimiyan, intihara kalkışan 4 gençten 3'ünün hayatını kaybettiğini, birinin ise kurtarıldığını aktardı. 

Kerimiyan, kurtarılan gencin diğer 3 kişiyi tanımadığını, "Mavi Balina" oyunu vasıtasıyla tanıştıklarını ve oyunun finalini tamamlamak amacıyla bir araya geldiklerini anlattığını söyledi. 

Oyunun kurucusu tutuklanmıştı

Orijinali "Siniy Kit" olan "Mavi Balina" oyununun adını Rus rock grubu Lumen'in bir şarkısından aldığı düşünülüyor. "Neden çığlık atarsın/Kimse sesini duymazken/Konu ne, konu ne" sözlerinin yer aldığı şarkı, ağı delip geçemeyen devasa bir mavi balinanın öyküsünü anlatıyor.

Oyunun kurucusu Philipp Budeikin, 2016 yılında Rusya'da tutuklandı. Budeikin duruşmada, "toplumda temizlik yaptığını ve kurbanlarının birer biyolojik atık" olduğunu ifade etti.

Oyuna, sosyal ağlar üzerinden katılan kişilerden, çoğu şiddet içeren 50 talimatı yerine getirmesi isteniyor. Son aşamada ise "yüksekten atlayarak ya da kendini asarak intihar etme" komutu veriliyor.

Uzmanlar, çocukları ve gençleri intihara sürükleyen "sabıkalı" oyuna karşı ebeveynleri sık sık uyarıyor.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU