Trump: Kosova, İsrail'le ilişkilerini normalleştirecek, Sırbistan da büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacak

Kosova ile Sırbistan arasında imzalanan ekonomik normalleşme anlaşmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Trump: "Bu anlaşmaya varmak on yıllar sürdü çünkü bu işi bitirecek kimse yoktu" dedi

ABD Başkanı Donald Trump'ın katıldığı törenle, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic (solda) ve Kosova Başbakanı Avdullah Hoti (sağda) iki ülke arasındaki normalleşme anlaşmasını imzaladı / Fotoğraf: Reuters

ABD’de, ekonomik normalleşme adımları kapsamında bir araya gelen Kosova Başbakanı Avdullah Hoti ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic anlaşma imzaladı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Başkan Donald Trump'ın da katıldığı törenle birlikte iki ülke arasında ekonomik normalleşme anlaşmasına imza atıldığı kaydedildi.

Hafta boyunca Beyaz Saray'da iki ülke arasında devam eden müzakerelerin sonunda Kosova ile Sırbistan, ekonomik normalleşme konusunda anlaştı.

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Judd Deere tarafından yapılan açıklamada, "Başkan Trump, Sırbistan ile Kosova'nın ekonomik normalleşme konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu. Dünyayı daha barışçıl ve müreffeh bir yer kılmak için bu Başkan'ın mümkün kıldığı bir başka tarihi anlaşma daha" ifadelerine yer verdi.

Trump'tan anlaşmaya övgü

Beyaz Saray'ın açıklamasından bir süre sonra imza törenindeki değerlendirmeleri basına yansıyan ABD Başkanı Trump, anlaşmayı "tarihi bir anlaşma" şeklinde nitelendirdi.

Trump, iki ülke arasında uzun zamandır devam eden müzakerelerin bir uzlaşmayla neticelenmesinden memnuniyet duyduğunu kaydederek, "Bugün tarihi bir gün. Sırbistan ve Kosova kapsamlı bir çerçevede ekonomik anlaşmaya vardı. Bu anlaşmaya varmak on yıllar sürdü çünkü bu işi bitirecek kimse yoktu. Yönetimim iş başına geldiğinden bu yana bunun için çalışıyoruz" yorumunu yaptı.

ABD Başkanı ayrıca hem Sırbistan'ın hem de Kosova'nın İsrail'le ilişkilerini geliştirme noktasında attıkları adımlardan büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

Orta Doğu'da İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki anlaşmadan övgüyle bahseden Trump, bölgeden daha fazla sayıda ülkenin bu tür anlaşmalar yapmak isteyeceğini savundu.

Trump'ın ardından söz alan Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic de "Trump'ın harika bir iş çıkardığını" ve bölgesel barış ve güvenliğe önemli katkı yaptığını dile getirdi. Vucic ayrıca ülkesini ziyaret eden son ABD Başkanı'nın Jimmy Carter olduğunu hatırlatarak Trump'ı Sırbistan'a davet etti.

Kosova Başbakanı Hoti de atılan adımın çok büyük ve önemli bir adım olduğunu vurgulayarak, bu konuda çaba gösteren Trump yönetimine ve diğer yetkililere teşekkür etti.

"Kosova, İsrail’le ilişkilerini normalleştirecek, Sırbistan da büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacak"

Trump ayrıca, iki ülkenin İsrail'le ilişkilerini normalleştirme ve geliştirme adına yeni adımlar atma kararı aldıklarını bildirdi.

Trump, Kosova'nın İsrail ile diplomatik ilişki kurmak üzere anlaştığını, Sırbistan'ın da İsrail Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağını ifade etti.

Daha sonra Twitter hesabından konuyla ilgili açıklama yapan Trump, "Sırbistan'ın büyükelçiliğini temmuz ayında Kudüs'e taşıma kararı için tebrikler Sayın Başkan Vucic. Cesur ve tarihi bir adım" ifadelerini kullandı.

Trump, ayrıca bir paylaşım daha yaparak, "Orta Doğu'da barış için bir başka önemli gün: Nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Kosova ile İsrail, ilişkilerini normalleştirme ve diplomatik ilişkiler kurma konusunda anlaştı. Çok iyi. Daha fazla İslam ve Arap ülkesi yakında bunu takip edecek" değerlendirmesinde bulundu.

Amerikan medyasına yansıyan haberlerde her iki ülkenin de anlaşmaya ara buluculuk yapan ABD yönetiminin ricasına karşılık, İsrail ile ilişkileri normalleştirme ve geliştirme noktasında karar aldıkları belirtildi.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU