Psikologlar Trump'a "habis narsisizm" teşhisi koydu

"Uygunsuz" adlı belgeselde konuşan psikolog ve psikiyatristler ABD Başkanı Donald Trump'a "habis narsizm" teşhisi koydu

Belgeselde psikolog ve pskiyatristlerin yanı sıra hukukçular, tarihçiler, siyasetçiler, akademisyenler ve eski istihbarat servisi çalışanlarının görüşlerine de yer veriliyor (Reuters)

ABD'de kasım ayındaki başkanlık seçimleri için rekabet kızışırken profesyonel akıl sağlığı uzmanlarının ifadelerinden oluşan bir belgeselde ABD Başkanı Donald Trump hakkında 'habis narsist' teşhisinde bulunuldu.

İnternet platformlarında yayınlanmaya başlanan "Uygunsuz: Donald Trump'ın Psikolojisi" (Unfit: The Psychology of Donald Trump) adlı belgeselin siyasi amaçlı olmadığı savunulurken, belgeselde konuşan  farklı psikolog ve psikiyatristler Amerikan toplumunu Trump'ın ruhsal durumu hakkında bilgilendirmenin tıbbi bir sorumlulukları olduğunu ileri sürüyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

AFP'ye konuşan Psikolog John Gartner'a göre Trump en zararlı kişilik tipi olan 'habis narsizm'in en önemli 4 belirtisini taşıyor: Paranoya, narsizm, antisosyal kişilk bozukluğu ve sadizm.
 

Bu tipte liderlerin, tarihin birçok noktasında ortaya çıktığını ve neredeyse her zaman büyük zarar verdiklerini görüyoruz. Hitler, Stalin ve Mussolini de bu ruhsal bozukluğa sahipti. Bu tipte liderlerin Amerika'da olmasına alışık değiliz.

Ancak filmin temel önermesinin savunduğu şekilde uzaktan kamuya mal olmuş bir kişiye profesyonel tıbbı teşhis koymak tartışmalı bir konu.

Zira 1964 yılındaki başkanlık yarışında Cumhuriyetçi aday Barry Goldwater zihinsel sağlığı hakkında aleyhte bir psikiyatrik inceleme yayımlayan bir dergiyi dava etmiş ve kazanmıştı.

Dönemin psikiyatri camiası bir kişi hakkında özel görüşme olmadan profesyonel teşhis konulmasının etik dışı olduğunu açıklamıştı.

Ancak Gartner'a göre gözleme dayalı teşhisin Freudyen psikoanaliz karşısındaki yükselişi ve Trump'ın davranışları hakkında çok sayıda kamuya açık bilgi olması nedeniyle bu görüş demode.

Belgeselde kişi ile doktor arasında özel kalması gereken değerlendirmelerin bu şekilde açıklanması da bir başka etik kural ile açıklanıyor ve "Bir hastanın ruhsal bozukluğu diğer insanları tehlikeye atacak boyuttaysa sağlık profesyonellerinin bunu açıklaması gerekir" kuralına atıf yapılıyor.  Bu durumda 'tehlikede olan diğer insanların Amerikan halkı olduğu vurgulanıyor.

"Sadece Hitler ile aynı tanıya sahip"

Gartner "Trump, Hitler kadar kötü veya Hitler'e eşit demek değil bu. Sadece Hitler ile aynı tanıya sahip" ifadelerini kullandı.

Başkan olarak seçildiğinden bu yana muhaliflerince Trump'a teşhisler koyulması sıkça başvurulan bir yöntem. Kısa süre önce Trump'ın psikolog yeğeni de amcası hakkında yazdığı kitapta onu "yalancı" diye tanımlamış, Trump'la birlikte 1987 yılında "Gökdelen İmparatoru Genç Milyarder Trump: İş Bitirme Sanatı" adlı kitabı yazan Tony Schwartz ise kitabın adının "Sosyopat" olarak değiştirilmesi gerektiğini söylemişti.

Trump daha önce bu ithamlara verdiği unutulmaz bir yanıtta kendisini "son derece dengeli bir dahi" diye nitelemişti.

 

Indpendent Türkçe, AFP, Euronews

DAHA FAZLA HABER OKU