ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı: ABD, BAE ve İsrail birlikte İran'a karşı birleşik cephe kuracak

İsrail ve BAE arasındaki anlaşmaya ilişkin konuşan O'Brien, "İki ülke, ekonomi, sağlık sistemi, eğitim ve güvenlik başta olmak üzere geniş bir alanda iş birliğinde kararlılar" dedi

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı ​​Robert O'Brien (solda), Başkan Donald Trump'ın danışmanı Jared Kushner (sağda) / Fotoğraf: AA

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı ​​Robert O'Brien, BAE ve İsrail arasındaki anlaşmaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tel Aviv-Abu Dabi arasındaki ilk ticari uçuşa katılan ABD-İsrail heyetinde yer alan O'Brien, ABD Başkanı Donald Trump'ın danışmanı Jared Kushner ile Abu Dabi Havalimanı'nda ortak basın toplantısı düzenledi.

İsrail'den doğrudan Abu Dabi'ye uçuş gerçekleştirilmesinin önemli olduğunu belirten O'Brien, "BAE'nin İsrail ile barış anlaşmasına varmasıyla bu uçak seferi yapılabildi. Her iki ulus da ülkelerinin büyükelçilerini atama döneminde. Ekonomi, sağlık sistemi, eğitim ve güvenlik başta olmak üzere geniş bir alanda iş birliğinde kararlılar" ifadelerini kullandı. 

Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayıd Al Nahyan olmadan İsrail ile anlaşmanın mümkün olmayacağını dile getiren O'Brien, "Bu anlaşma, 25 yıl aradan sonra Orta Doğu'da barışa yönelik atılan en önemli adımdır" dedi. 

"İran’a karşı cephe kurulacak"

O'Brien, bu anlaşmayla her iki ülkenin daha da güvende olacağını kaydederek, "BAE ve İsrail, ABD ile birlikte İran'a karşı birleşik bir cephe kuracak" dedi. 

ABD'li yetkili, Mescid-i Aksa'da ibadet etmek isteyen Müslümanların artık Abu Dabi'den direkt Tel Aviv'e uçakla sefer düzenleyebileceğini söyledi. 

"ABD'nin BAE ile askeri ilişkileri çok özeldir"

ABD Başkanı Donald Trump'ın danışmanı Jared Kushner ise, İsrail'e ait uçağın Abu Dabi Havalimanı'na inmesini "tarihi bir yolculuk" olarak nitelendirdi ve ilk defa İsrail'den direkt bir Körfez ülkesine uçuş gerçekleştirildiğini ifade etti. 

Abu Dabi Veliaht Prensi hakkında övgü dolu sözlerle konuşan Kushner, Al Nahyan'ın "yeni Orta Doğu'ya yön veren kişi" olduğunu ileri sürdü. 

Kushner, gazetecilerin sorusu üzerine, taşıdıkları mesajın Filistinliler için de bir ümit olduğunu söyledi. 

Tüm bölgenin Filistinililerin müzakere masasına dönmesini heyecanla beklediğini dile getiren Kushner, "Geçmişe takılmamalılar. Masaya dönmeliler ve herkesin çıkarıyla örtüşecek bir şeyin nasıl yapılacağını düşünülmeliler." ifadelerini kullandı.

O'Brien gibi İran konusuna da değinen Kushner, "Bölgede en büyük tehlike olarak İran'ı görüyoruz" dedi. 

Kushner, F-35 savaş uçaklarının İsrail dışında bölgedeki diğer ülkelere satışıyla ilgili soruya karşılık ise şunları kaydetti: 

BAE'nin ABD'li ile yaklaşık 30 yıla dayanan savunma alanında bir ilişkisi mevcuttur. ABD'nin BAE ile askeri ilişkileri çok özeldir. Aynen ABD'nin İsrail ile ilişkileri gibi. İleriki süreçte askeri ilişkiler konusunda daha fazla görüşmeler olacaktır.

İsrail-BAE anlaşması

ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos'ta İsrail ile BAE'nin "ilişkilerini tamamen normalleştirmek" için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

BAE, 1979’da Mısır’ın, 1994’te de Ürdün’ün ardından İsrail ile normalleşme anlaşmasına varan üçüncü Arap ülkesi oldu.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU