Sudan, 2022 seçimlerinden önce İsrail ile normalleşme adımı atmayı düşünmüyor

İsrail'in BAE ile normalleşme adımı atmasının ardından ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, bu kapsamda Hartum'a giderek Sudanlı yetkilileri ikna etmeye çalıştı. Ancak Hartum, İsrail ile normalleşmenin gündemde olmadığını deklare etti

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Burhan ile birlikte / Fotoğraf: Reuters

Sudan, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Arap ülkeleri ile İsrail arasında normalleşme adımları kapsamında Hartum'a yaptığı ziyarette, İsrail ile normalleşmenin 2022 seçimleri öncesi mümkün olmadığını deklare etti.

2005'ten beri ilk kez bir Amerikan dışişleri bakanının ziyaret ettiği Sudan'ın başkenti Hartum'a giden Pompeo, burada Geçici Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah Burhan ve Başbakan Abullah Hamduk ile bir araya geldi.

"İsrail ile normalleşme gündemimizde yok"

Sudan hükümeti adına konuşan sözcü Endi Muhammed Salih, Hamduk'un, ABD'nin İsrail ile ilişkileri normalleştirme talebine "Sudan'daki geçiş süreci, geçiş sürecini tamamlamak ve özgür seçimler yapılana kadar ülkede barış ve istikrarı sağlamak için özel bir gündeme sahip geniş bir koalisyon tarafından yönetiliyor" yanıtını verdi. Hamduk, "Geçiş hükümetinin İsrail ile normalleşme konusunda karar verme yetkisi bu görevlerin ötesinde bir görevi yoktur" diye de ekledi.

Değiş tokuş ve yaptırımların kaldırılması söz konusu mu?

Sudan başbakanı, ABD yönetimini "Sudan'ı İsrail ile normalleşme meselesiyle terörün devlet sponsorları listesinden çıkarma sürecini ayırmaya" çağırdı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, Sudanlı yetkililerle yapılan görüşmelerden "büyük memnuniyet" duyduğunu belirterek, "Kimse bir gecede barış anlaşması beklememeli" dedi.

Yetkili, "İsrail ile normalleşmenin Sudan halkına muazzam ekonomik fırsatlar ve iş sağlaması doğaldır" ifadelerini kullandı.

"Amerikalılar için başarısızlık"

Konuyu AFP'ye değerlendiren Ulusal Bilimsel Araştırmalar Merkezi araştırma direktörü Mark Laverne, "Sudan gibi fakir ve kırılgan bir ülkeyi İsrail ile ilişkileri normalleştirmeye zorlayabileceğini düşünen Amerikalılar için bu bir başarısızlıktır, ancak Sudan hükümeti buna akıllıca yanıt verdi" dedi.

"Sudan, İsrail'le normalleşme yitirmemek için yeterince bölünmüş durumda" diyen uzman, "Sudan'ın ilgilenmesi gereken pek çok sorun ve yükü var" değerlendirmesini yaptı.

Geçen yıl halk ayaklanmasına yol açan Özgürlük ve Değişim Güçleri Merkez Konseyi ise salı günü yaptığı açıklamada, görevdeki hükümetin İsrail ile ilişkileri normale döndürme yetkisi olmadığını duyurdu.

Umma Partisi'nin katıldığı toplantı sonrasında yaptığı açıklamada konsey, "Toplantı, anayasa belgesiyle yönetilen geçiş hükümetinin ve Filistin halkının topraklarına ve özgür ve onurlu bir yaşam hakkının güvenliği yle ilgili bir mesele olmadığı için İsrail ile normalleşme konusunda tutumunu yeniledi." dedi.

 

Geçiş hükümeti ülkeyi ele geçirmesinden sonra, bu yılın başlarında ABD'nin Hartum büyükelçisini iade eden yönetimin desteğini aldı.

Sudanlı yetkililer ağustos ayı başlarında yaptıkları açıklamada, "Sudan'ı teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarmak ve her iki ülkeye de fayda sağlayacak bir ortaklık içine girmek için ABD yönetimiyle birlikte çalışmaya devam etmeye" hazır olduklarını belirtti.

Pompeo, eski ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın 2005'teki ziyaretinden bu yana bir ABD dışişleri bakanı tarafından Hartum'u ziyaret eden ilk bakan oldu. Sudan, İsrail'in Ortadoğu turundan sonra ikinci durağı oldu. A

Pompeo, Sudan'dan sonra BAE ve Bahreyn'e ziyaret gerçekleştirdi.

Sıkı güvenlik önlemleri altında Pompeo, İsrail'den Tel Aviv'den diplomatik ilişkileri olmayan Hartum'a "ilk doğrudan resmi uçuş" ile geldi.

Ömer el Beşir'in iktidarısırasında Sudan, Afganistan'a taşınmadan önce 1993-1996 yılları arasında orada yaşayan Usame bin Ladin başta olmak üzere radikal İslamcıları topraklarına kabul etmiş ve ABD'nin tepkisini çekmişti.

"El Beşir'in düşüşü denklemi değiştirir"

Bu hamle, ABD'nin Sudan'ı "terörü destekleyen ülkeler listesine alması" sonucunu doğurdu.

Washington ve Hartum arasında bozulan ilişkiler, Ömer El Beşir'in devrilmesinin ardından farklı bir hal almaya başladı.

Eylül 2019'da 30 yıllık diktatörlük lehine sonuçlanan halk protestoları sonrasında kurulan yeni geçici hükümet, ABD'ye yaklaşmaya ve yaptırımları kaldırmak için çalışmaya karar verdi.

Liste dolayısıyla bu ülkeye öynelik yaptırımlar, derin bir ekonomik kriz içinde olan Sudan'a yabancı yatırımı engelliyor.

Ülkede enflasyon yıllık bazda yüzde 143'e ulaşırken Sudan Sterlini Kovid-19 salgını nedeniyle dolar karşısında sert düşüş yaşamaya devam ediyor.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, şubat ayında Uganda'da The Proof Group ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "iki ülke arasındaki ilişkilerin normale dönmesini sağlayacak işbirliğini başlatmaya" karar verdiklerini söylemişti. Ancak Sudan hükümeti daha sonra toplantıda "normalleşme" konusunun ele alındığını yalanlamıştı.

Sudan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Haydar Bedevi, bu yakınlaşma sürecinin zor olacağının bir işareti olarak, 18 Ağustos'ta ülkesi ve İsrail'in temasları olduğunu zımni ve aniden itiraf ettikten sonra görevinden alındı. Sudan dışişleri bakanı o tarihte bunu inkar etmişti.

İsrail'in özellikle Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze'yi işgal ettiği Haziran 1967 savaşından sonra, Arap liderlerin çoğu "Üç Hayır" kararını kabul etmek için Hartum'da bir araya gelmişti; uzlaşmaya, müzakereye ve İsrail'in tanınmasına hayır.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU