Ruhani’den Trump’a cevap: Çok konuşuyor, eğer ABD özür diler ve nükleer anlaşmaya dönerse anlaşma olur

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD'nin "özür dilemesi" ve "nükleer anlaşmaya geri dönmesi" şartıyla ülkesinin Washington yönetimiyle anlaşmaya varabileceğini söyledi

Hasan Ruhani / Fotoğraf: Reuters

İran'ın devlet televizyonuna göre, Devlet Haftası münasebetiyle ülkedeki yerel medya yöneticileriyle yaptığı toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump'ın tekrar seçilmesi durumunda İran ile anlaşmaya varabileceği açıklamasına cevap verdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ruhani, "ABD'nin İsrail ve Suudi Arabistan'la, İran'ı zayıf bir durumda müzakere masasına oturtmayı hedefleyen 'maksimum baskı' projesi yenilgiye uğramıştır” dedi.

“Halkı sokaklara dökerek rejimi değiştirme çabası sonuçsuz kaldı”

İran'da halkı sokaklara dökerek rejimi değiştirme çabalarının da sonuçsuz kaldığını kaydeden Ruhani, uyguladıkları yöntemlerinin işe yaramadığını gördüklerini söyledi.

"Trump çok konuşuyor. Eğer ABD, özür diler ve nükleer anlaşmaya dönerse anlaşma olur" diyen Ruhani, gelecek ABD hükümetinin İran'la ilgili halihazırdaki siyasetini "işe yaramadığı için" değiştireceğini ön gördüğünü aktardı. 

ABD Başkanı Trump, pazar günü New Jersey'de destekçilerine yaptığı konuşmada, kasımda tekrar başkan seçilmesi halinde 4 hafta içinde İran ile anlaşmaya varacağını iddia etmişti.

 

Independet Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU