Reuters'a konuşan Türk yetkili: Karadeniz'deki Tuna 1 kuyusunda tahmini rezerv 800 milyar metreküp

Yetkiliye göre bulunan rezerv Türkiye'nin 20 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılayacak büyüklükte

Fotoğraf: AA

Reuters'a konuşan bir Türk yetkili, "Karadeniz'de Tuna-1 bloğundaki tahmini rezerv miktarı 800 milyar metreküp. Bu, Türkiye'nin yaklaşık 20 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılıyor" dedi.

Reuters'ın iki Türk yetkiliye dayandırdığı haberine göre, Karadeniz'deki Tuna - 1 kuyusunda doğalgaz bulgusuna rastlandı.

"Tahmin edilen rezerv 800 milyar metreküp, bu rezerv Türkiye'nin 20 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılayacak büyüklükte" ifadelerini kullanan bir yetkili, doğalgazın üretimine başlamanın 7 - 10 yıl arasında olabileceğini söyledi.  

Reuters'ın aktardığına göre yetkili, üretim için yatırım maliyetinin de 2-3 milyar dolar arasında olacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, müjde açıklamasının ardından, “Türkiye'de yeni bir dönem başlayacak" demiş, Bloomberg News ve Euronews müjdenin Karadeniz veya Akdeniz’de bulunan doğalgaz olduğuna yönelik kulis bilgiler aktarmıştı.

Erdoğan'ın yaptığı konuşmanın ardından ilk haberler Euronews ve Bloomberg'ten gelmişti.

Bloomberg, Türkiye'nin Karadeniz'de enerji kaynağı keşfettiğini söylerken Euronews bu kaynağın Akdeniz'de keşfedildiğini öne sürmüştü.

Reuters ismini paylaşmadığı Türk yetkiliye dayandırdığı haberinde Ankara'nın "Biri ciddi büyüklükte olmak üzere Karadeniz'de iki bölgede enerji kaynağı bulduğunu" bildirmişti.

Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek de "Sayın Cumhurbaşkanımıza bırakalım müjdeyi ama verilen bilgiler, Zonguldak açıklarında hidrokarbon yatakları, doğalgaz bulunduğunu son bir iki gün içerisinde biz de öğrendik" dedi.

Perinçek gibi CHP Zonguldak Milletvekili de şunları söyledi:

Karadeniz'de, Zonguldak'ın 175km açığında doğalgaz rezervi bulunmuştur. Üretim ve ticarileşmesi seneler alacak olsa bile, %95 dışa bağımlı olduğumuz bu enerji kaynağında üretime geçilecek olması sevindiricidir.

 

Independent Türkçe, ajanslar 

DAHA FAZLA HABER OKU