"Usulüne uygun maske takmayan" kadına şiddet uygulayan polisler açığa alındı

Valilik, “Gözaltına alınma esnasında kesinlikle görmek istemediğimiz görüntülerin yaşanması bizi çok üzmüştür” açıklaması yaptı ve görevden alınan polisler hakkında adli ve idari soruşturma açıldığını duyurdu

İstanbul Kadıköy'de maske denetimi yapan polis memurları, bir kadını maskesi burnunu kapatmadığı gerekçesiyle durdurdu.

Ceza kesilmek istenen kadın, iddiaya göre cezayı reddetti.

Bunun üzerine polis memurları kadına şiddet uyguladı.

Şiddet gören kadın, olay hakkında şu açıklamayı yaptı:

Kendilerinin de maskesi yoktu zaten. Bunu söyleyip cezayı itiraz ettiğim için beni karakola götürmek istedi. Reddettim ve olay yerinden uzaklaşırken arkamdan gelip beni yakaladı.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul şubesi, polisler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı:

Usulüne uygun maske takmamak" iddiasının karşıtlığı ayaküstü sorgu, para cezası, taciz, darp ve ters kelepçe ile gözaltı. Avukat arkadaşlarımız kadınların yanında ve polisler hakkında suç duyurusunda bulunulacak.

Sosyal medyada tepki çeken görüntülerin ardından polislerin görevden alındığı öğrenildi.

İstanbul Valiliği, konu hakkında şu açıklamayı yaptı:

Kadıköy ilçemiz Osmanağa Mahallesi Söğütlü Çeşme Caddesinde 19.08.2020 tarihinde güvenlik görevlilerimiz tarafından yapılan “Sağlık İçin Hepimiz İçin COVİD-19 denetlemeleri” sırasında R.B isimli kadının, maskesini usulüne uygun şekilde takmadığı görülerek uyarıda bulunulmuştur. Polis memurlarının uyarısına R.B. hakaret içeren söz ve davranışlarla karşılık vermiş, yapılan ikazlara rağmen bu tutumuna devam etmesi üzerine, gözaltına alınmak istenmiştir. Gözaltına alınma esnasında kesinlikle görmek istemediğimiz görüntülerin yaşanması bizi çok üzmüştür. Konuyla ilgili olarak Valiliğimizce başlatılan soruşturma kapsamında ilgili polis memurları görevden uzaklaştırılmıştır. Olayla ilgili adli ve idari soruşturma devam etmektedir.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU