Piyango talihlilerinin avukatı, mafyayla bir olup 80 milyon dolara el koydu

Jason Kurland ve suç ortaklarının aldığı 107 milyon doların büyük kısmı kayıp

46 yaşındaki Kurland, kendini “piyango avukatı” olarak pazarlıyordu (David Handschuh)

Brooklyn’deki federal savcılık, piyango talihlilerinin meşhur avukatı Jason Kurland’ı mafyayla anlaşarak üç müvekkilini dolandırmakla suçladı.

ABD’nin dört bir yanındaki piyango talihlilerinin vekaletini alarak ün kazanan 46 yaşındaki avukatın, toplamda 107 milyon dolar civarında bir parayı 2018’den bu yana kandırdığı müvekkillerinden aldığı ve bu paranın 80 milyonunun kaybolduğu öne sürüldü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Resmi suçlamaya göre, söz konusu avukat büyük kazanç elde edecekleri iddiasıyla müvekkillerinin şaibeli yatırımlar yapmalarını sağlıyordu.

ABD’nin en meşhur mafyalarından Genovese ailesi için çalışan Christopher Chierchio ve iki diğer kişiye bağlı bu şirketlere yapılan yatırımlara, başta faiz ödenerek piyango talihlilerine güven aşılanıyordu. Ancak nihayetinde bu paralar avukat ve mafyanın lüks hayatları için harcandı. Harcama kalemleri arasında özel uçaklar, iki yat ve pahalı tatiller de var.

FBI Başkan Yardımcısı William F. Sweeney, salı günü yaptığı açıklamada sevinçten havalara uçan piyango talihlilerinin kendilerini bir anda dolandırıcıların kucağında bulduğunu söyledi. “Bu adamlar şans oyunu oynamak yerine mağdurları dolandırmaya çalıştı ama kumarları tutmadı” dedi.

52 yaşındaki Chierchio’nun yanındaki diğer isimlerin 45 yaşındaki eski menkul kıymetler komisyoncusu Francis Smookler ve 38 yaşındaki Frangesco Russo olduğu bildirildi.

Mücevheratçı Gregory Altieri’ye 250 bin dolar verdikten sonra 400 bin dolarlık bir ödeme bekleyen Smookler ve Russo’nun tehditleri de belgelendi. Telefon kayıtlarında Russo’nun Altieri’ye “Çocuklarının önünde kafanı koparacaklar” ve “Çocuğunun dişleri çekilirken senin olanları izlediğinden emin olacaklar. Eşine çok daha kötüsünü yapacaklar” gibi ifadeler kullandığı açıklandı.

Gregory Altieri’nin de geçen ay ponzi yöntemiyle dolandırıcılık yaptığı gerekçesiyle tutuklandığı bildirildi.

Salı günü yakalandıktan sonra dolandırıcılık ve para aklama gibi suçlamalarla karşı karşıya kalan avukat Kurland, Chierchio ve iki arkadaşı, iddiaları reddederek serbest bırakıldı. Bunun için Chierchio’nın 3, Kurland’ın 1, Russo’nun 2, Smookler’ınsa 2,5 milyon dolar kefalet bedeli ödemesi gerekti.

Independent Türkçe, Daily Beast, New York Times

DAHA FAZLA HABER OKU