Bakan Akar: Doğu Akdeniz'de Türkiye ve KKTC'nin olmadığı bir projenin yaşama şansı yok

Milli Savunma Bakanı Akar, Doğu Akdeniz’de hiçbir oldubittiye izin verilmeyeceğini kaydetti

Fotoğraf: AA

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Bakan Akar, Genelkurmay Karargahı başta olmak üzere Kuvvet Komutanlıkları ve bölgedeki birlik komutanlarıyla video telekonferans yöntemiyle toplantı yaptı.

"Hiçbir oldubittiye izin verilmeyecek"

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanlarında sismik araştırma yapacak olan MTA Oruç Reis gemisiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Akar, gemiye Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca refakat ve koruma sağlandığını kaydetti.

Akar, Türkiye'nin deniz yetki alanlarındaki uluslararası hukuktan kaynaklanan hak, alaka ve menfaatlerini korumak için tüm gerekli tedbirlerin alındığını vurguladı.

Bakan Akar, Türkiye'nin Kıbrıs dahil Mavi Vatan'daki hak-alaka ve menfaatlerini korumakta azimli, kararlı ve muktedir olduğuna dikkati çekerek, Doğu Akdeniz'de Türkiye ve KKTC'nin yer almadığı hiçbir projenin yaşama şansı olmadığını ve bölgede hiçbir oldubittiye izin verilmeyeceğini ifade etti.

Terörle mücadele tavizsiz devam edecek

Teröristle mücadelenin tavizsiz devam edeceğini, en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar artan tempo ve şiddette operasyonların süreceğini belirten Hulusi Akar, büyük bir dikkat ve titizlikle uygulanan Kovid-19 ile mücadelenin de kararlıkla devam edeceğini kaydetti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU