Davutoğlu: Ben başbakanlığı devrettiğimde dolar 2.85’ti şimdi 7.30’da tutmaya çalışıyorlar

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, başbakanlığı bıraktığından bugüne kadar TL’deki değer kaybının yüzde 155’e ulaştığını savunarak görevlerinin bir bakanı korumak olmadığını ifade etti

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, başbakanlığı bıraktığı Mayıs 2016’dan bu yana TL’de yüzde 155’e varan değer kaybı olduğunu savundu.

Davutoğlu, “Ben başbakanlığı devrettiğimde dolar 2.85’ti şimdi 7.30’da tutmaya çalışıyorlar” dedi.

Partisinin Alanya 1. Olağan Kongresi’nde konuşan Davutoğlu, hükümete yönelik eleştirilerde bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile ilgili Twitter’da başlayan kampanyaya da değinen Davutoğlu, “Sosyal medya kampanyalarına alıştılar. Neymiş, emperyalistlere karşı Hazine ve Maliye Bakanı'nı koruyacakmışız. Bizim görevimiz bir bakanı korumak değil, bizim ve sizin göreviniz Türk Lirası'nı korumak” dedi. 

“Gelecek Partisi dertlendi”

“Mart ayında devlet herkes evlerine çekilsin dedi. Hazır geliri ya da rant geliri olanlar bu süreci bir tatil gibi değerlendirdi. Peki ya böyle bir felakete hazırlıksız yakalanan milyonlar? Bunların dertleriyle dertlenen oldu mu? Oldu, Gelecek Partisi oldu” diyen Davutoğlu şöyle devam etti:

Borçlanmalar üzerinden yoksulu daha yoksul, zengini daha zengin yapan bir rant sistemi kurdular. Bu partiyi kurmamızın sebebi bu rant sistemini, bu çarkı bozmak, temelinden değiştirmektir. Bizim dönemimizde seçkin bir zümre Türkiye'nin dar imkanlarını kullanmayacak. Türkiye'nin imkanları geniş halk kesimleri için, istihdamı artırmak için kullanılacak. TÜİK'in verdiği rakamlara bile Türkiye'de fakir halk gelişmiş ülkelerin 30 katı enflasyonla boğuşuyor. Enflasyon bir canavardır, farketmeden sizin maaşınızı eritir, iliğinizi sömürür. Ama halen iktidarlarını düşünüyorlar. Bütün dertleri iktidarda kalmak.

"Yolsuzluk olduğu için yoksulluk var"

Türkiye’nin zengin bir ülke olduğunu ifade eden Davutoğlu, “Yolsuzluk olduğu için yoksulluk var” dedi.

“Biz Toroslar'da geçimini temin edemediği için Alanya'ya gelip esnaflık yapanların çocuklarıyız. Yoksulları hiçbir zaman unutmadık, unutmayız. Yoksullukla mücadele Gelecek Partisi'nin en temel hedefidir” ifadelerini kullanan Davutoğlu şunları kaydetti:

Birileri o yoksulluğu hissetmiyor, çünkü 4 yerden maaş alıyor. Devlette alın teri olmadan bir yerden arpalık gibi maaş alanların o maaşların hepsi haramdır ve o maaşları verenler de vebal altındadır.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU