Reuters: Ankara'daki hastanelere "yoğun bakım ünitelerini Kovid-19 hastalarına ayırın" talimatı gönderildi

Gönderilen belgede Ankara’daki yoğun bakım ünitesindeki yatakların yüzde 63’ünün dolu olduğu belirtildi

Fotoğraf: AFP

Birleşik Krallık merkezli Reuters haber ajansı, Türkiye'deki koroanavirüs (Kovid-19) vakalarına ilişkin çarpıcı bir haber yayımladı. 

Ajansa konuşan bazı şehirlerin hastanelerindeki yetkililer, Kovid-19 vaka sayısının arttığını ve bazı birimlere mektup gönderildiğini aktardı.

"Yoğun bakımı koronavirüs hastalarına ayırın"

Reuters’ın gördüğü belgelerde Ankara Sağlık Müdürlüğü bölgedeki hastanelere bir mektup göndererek klinik yatakların yüzde 50’sinin ve yoğun bakım ünitesindeki bütün boş yatakların Kovid-19 hastaları için ayrılması gerektiğini talep etti. Aynı belgede zorunlu olmayan ameliyatların da ertelenmesi istenildi.

Gönderilen belgede Ankara’daki yoğun bakım ünitesindeki yatakların yüzde 63’ünün dolu olduğu ve Ankara genelindeki bütün hastanelerdeki yatakların doluluk oranının yüzde 50 seviyesinde olduğu belirtilirken, “Pandemi bölgemizde halen kontrol altında” ifadesi yer aldı.

Reuters muhabirleri, "Ankara ve Gaziantep’teki hastanelerdeki yoğum bakım üniteleri ve acil servis odaları, Covid-19 hastaları için ayrılmış durumda ve tam kapasite doluluk var" ifadesini kullandı.

Hükümetin ekonomiyi yeniden canlandırmak için koronavirüs tedbirlerinde gevşemeye gittiğini hatırlatan ajans, Kurban Bayramı ve tatil ile birlikte son günlerde vaka sayısının artması sonucu daha sıkı denetimlerin getirildiğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı verilerinde son 3 haftada Kovid-19 vakaları binin altında kalıyordu.

Reuters’a konuşan Gaziantep-Kilis Tabipler Odası Başkanı Ayşegül Ateş Tarla, "Bölgedeki tek bir hastanede geçtiğimiz günlerde 200 yeni Kovid-19 vakası tespit edildi. Özellikle sağlık çalışanları arasında enfeksiyon oranı yükseldi" dedi.

"Hastanar saatlerce bekletiliyor ya da eve gönderiliyor"

Ankara’daki Tabipler Odası Genel Sekreteri Ali Karakoç ise başkentte kabaca bir hesaplama ile her gün 1000 insanda corona virüsü tespit edildiğini söylerken, "Hastalar, saatlerce sedyelerde bekliyor ya da evlerine gönderiliyor. Zatürre olanlar bile yer olmadığı için evlere gönderilebiliyor. Kovid-19 için ayrılmış yataklar doldu. Eğer siz toplu taşımada insanların yan yana oturmasına izin verirseniz, fabrikalarda omuz omuza çalışmasına izin verirseniz, insanları uyardığınız zaman sizi dinlemezler" şeklinde konuştu.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU