Trump, şiddet eylemlerine karışan protestocuları 10 yıl hapis cezasıyla tehdit etti

Ülkede devam eden protesto gösterilerinde federal binaların tahrip edilmesine tepki gösteren Trump, federal binalara zarar verenlerin Heykeller ve Anıtlar Kanunu çerçevesinde yargılanacağını kaydetti

Fotoğraf: AFP

ABD Başkanı Donald Trump, ülkedeki bazı kentlerde devam eden polis karşıtı protesto gösterilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Twitter hesabından açıklama yapan Trump, ülkede ırkçılık ve polis şiddetine karşı düzenlenen gösterilerin şiddet olaylarına dönüşmesiyle federal binaların hedef alınmasına tepki gösterdi. 

Oregon eyaletine bağlı Portland kentinde federal mahkeme binasının göstericiler tarafından ateşe verildiğine işaret eden Trump şunları kaydeti:

Portland'daki federal mahkeme binasına ya da herhangi bir eyaletimiz ve şehrimizdeki herhangi bir federal binaya vandallık yapan ya da zarar veren anarşistler, provokatörler ya da protestocular, son dönemde onayladığımız Heykeller ve Anıtlar Kanunu çerçevesinde yargılanacaktır.

Trump, söz konusu yasa çerçevesinde bu kişilerin en az 10 yıl hapis ile karşı karşıya olduğunu vurgulayarak, "Bunu yapmayın" dedi. 

ABD'deki polis karşıtı gösteriler şiddet eylemlerine dönüştü 

ABD'nin Minnesota eyaletinde siyahi Amerikalı George Floyd'un 25 Mayıs'ta polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından birçok kentte protesto gösterileri düzenlenmiş ve göstericiler bazı büyük kentlerde şiddet eylemleri halini almıştı. 

Trump, gösterilerin iki aydır devam ettiği Portland'e federal güvenlik güçleri göndermiş, bu da büyük tepki çekmişti. 

Portland'deki mahkeme binasını 19 Temmuz'da ateşe vermeye çalışan göstericiler, 26 Temmuz akşamı da California'nın Oakland kentindeki bir federal mahkeme binasını ateşe vermiş, bir polis merkezini tahrip etmiş ve polislere havai fişek fırlatmıştı. 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU