AK Parti’den Gerçek Hayat’ın hilafet çağrısına tepki: Türkiye laik bir devlettir, cumhuriyet tüm nitelikleriyle göz bebeğimizdir

"Ülkemizin siyasal rejimi büyük sosyal ve siyasal tecrübelerden geçmiş ve geleceğe yürümektedir"

Fotoğraf: AA

Mustafa Albayrak’ın imtiyaz sahibi olduğu ve genel yayın yönetmenliğini Kemal Özer’in üstlendiği Gerçek Hayat adlı dergi 27 Temmuz tarihli sayısında kapağına, “Hilafet için toparlanın” ifadesini taşıdı.

AK Parti’den söz konusu kapağa tepki geldi.

Parti sözcüsü Ömer Çelik, Türkiye’nin laik bir devlet olduğunu hatırlattığı Twitter mesajında şunları yazdı:

Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir. Bu nitelikleriyle Cumhuriyetimiz hepimizin ortak çatısıdır. Ülkemizin siyasal rejimi büyük sosyal ve siyasal tecrübelerden geçmiş ve geleceğe yürümektedir.

Çelik, Türkiye’nin siyasal rejimiyle ilgili bir kamplaşma üretmenin yanlış olduğunu söylerken “Cumhuriyetimiz tüm nitelikleriyle göz bebeğimizdir. Dünden beri sosyal medyada siyasal rejimimizle ilgili ortaya çıkan sağlıksız tartışma ve kamplaşma, Türkiye’nin gündemi değildir” dedi.

Çelik, şunları söyledi:

Türkiye Cumhuriyeti güçlü ve büyük bir devlet olmasının yanı sıra, tüm dünyada “bilhassa kimsesizlerin kimsesidir.” Sorumluluğumuz ahlaki ve siyasidir. Siyasal temeli olmayan kamplaşmalar yerine ortak ideallerimizle geleceğe yürümeliyiz.

428481-2141993092.jpg
Gerçek Hayat'ın 27 Temmuz'daki nüshasının kapağı. Fotoğraf: Twitter


Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın okuduğu hutbedeki ifadeler, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret olarak yorumlanmıştı.

Çelik, bu tartışmaya da isim vermeden değindi:

Kurtuluş Savaşı’mızın başkomutanı, devletimizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal Savaşı kahramanlarını rahmetle ve saygıyla yad ediyoruz. Tarihten bugüne kesintisiz bir halka olarak devam eden mücadele azmimizi daha da kuvvetli kılıyoruz. Cumhuriyetimiz, milletimizin asırlara dayanan büyük devlet geleneğinin birikimi ve billurlaşmış halidir. Mensubu olmakla şeref duyduğumuz milletimiz, insanlık ailesinin seçkin ve saygın mensubudur. Buna layık olmak hepimizin borcu ve kaderidir.

Albayrak Medya Grubu bünyesinde

Gerçek Hayat adlı derginin imtiyaz sahibi olan Mustafa Albayrak, aynı zamanda Yeni Şafak gazetesinin İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor.

Dergi 2000 yılında hayatına başlarken, ilk olarak Hakan Albayrak’ın önderliğinde yayımlandı.

Dergide İsmet Özel gibi isimler de yer aldı.

Gerçek Hayat, 2016 yılında Albayrak Medya Grubu bünyesine katıldı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU