Bilim insanları Kovid-19 tedavisinde kullanılabilecek 21 ilaç belirledi

Araştırmanın yazarlarından Chanda, “Bu rapor, bilim camiasına pandeminin dize getirilmesinde yardım edebilecek büyük bir olası cephanelik sunuyor” diye konuştu

Araştırmacılar arasında, şubatta koronavirüse yakalanan Hong Konglu bilim insanı Shuofeng Yuan da yer alıyor (Pixabay)

Sanford Burnham Prebys Tıbbi Keşif Enstitüsü'nden Virolog Sumit Chanda liderliğindeki uluslararası araştırmacı ekibi, Kovid-19’a neden olan virüsün çoğalmasını engelleyen mevcut 21 ilaç belirledi.

Dünyanın en büyük ilaç koleksiyonlarından birini analiz eden araştırmacılar, ReFRAME isimli ilaç kütüphanesindeki 12 bin ilacı verimli bir yöntemle taradı.

MedicalXpress’in haberine göre bunun sonucunda 21 ilacın, güvenli dozlarda etkili olabileceği belirlendi. Ayrıca öz konusu bileşiklerden 4’ünün, Kovid-19 tedavisinde öne çıkan Remdesivir’le sinerji içinde çalışabildiği görüldü.

Kapsamlı testler yapıldı:

Nature’da yayımlanan çalışmada yer alan bilim insanları, laboratuvar ortamında kapsamlı testler ve tasdik çalışmaları yaptı. Bu kapsamda ilaçlar, virüsün enfekte ettiği akciğer biyopsileri üzerinde de değerlendirildi.

Bilim insanları, virüsün çoğalmasını engellemede etkili olan 21 ilaç üzerinde şu tespitleri yaptı:

- Bu ilaçlardan 13’ü, daha önce başka tedavi yöntemleri için klinik çalışmalarda yer almıştı. Bunların Kovid-19 hastalarında güvenli dozlarda etkili olabileceği anlaşıldı. 

- İlaçlardan 4’ünün Remdesivir’le sinerji içinde çalıştığı görüldü. Bunlar arasında klinik çalışmalarda 3. aşamaya ulaşan bir sıtma ilacı da bulunuyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Chanda, “Bu rapor, bilim camiasına pandeminin dize getirilmesinde yardım edebilecek büyük bir olası cephanelik sunuyor” diye konuştu.

Araştırmacılar şimdilik 21 ilacı minik hayvan modellerinde, insan dokusunu taklit eden ve organoid adı verilen “mini akciğerlerde” test ediyor.

Bu çalışmalardan olumlu sonuç çıkarsa ekip, Kovid-19 tedavisi için klinik çalışmaları tartışmak üzere FDA’ya başvuracak.
 

Independent Türkçe, MedicalXpress

DAHA FAZLA HABER OKU