Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: 24 Temmuz bir milat olarak anılacak

Kalın, Ayasofya’nın ibadete açılması için “tarihi bir gün” nitelemesi yaptı

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ayasofya’nın ibadete açılmasına ilişkin olarak değerlendirmede bulundu.

Kalın, "Bugün tarihi bir gün yaşıyoruz. İnşallah 24 Temmuz gelecek tarihçiler ve nesiller tarafından bir milat olarak anılacak. Bugün tarih sayfalarına çok özel bir gün olarak geçecek" dedi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde, Cumhurbaşkanlığı’nca 22-25 Ekim tarihlerinde düzenlenecek 2020 Dünya Dağ Bisikleti Maraton Şampiyonası'nın tanıtım programına katılan Kalın, burada yaptığı konuşmada, Sakarya'nın birçok güzelliği bünyesinde barındıran bir il olduğunu ve şampiyonaya en güzel şekilde ev sahipliği yapacağından şüphe duymadığını belirtti. 

Kalın, Ayasofya’nın ibadete açılmasına ilişkin tarihi bir gün yaşandığını ve İstanbul'dan bütün İslam alemine, bütün dünyaya çok başka bir selam gönderildiğini vurgulayarak, "İnşallah 24 Temmuz gelecek tarihçiler ve nesiller tarafından bir milat olarak anılacak. Bugün tarih sayfalarına çok özel bir gün olarak geçecek" diye konuştu. 

Danıştay kararı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla 86 yıl sonra müzeden tekrar camiye dönüştürülen Ayasofya, cuma namazıyla tamamen ibadete açıldı.

Ayasofya'da vakit namazları da kılınmaya başladı.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU