ABD'den Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlalleri nedeniyle 11 Çinli şirkete yaptırım

ABD Ticaret Bakanı Ross şirketlere “biyometrik verilerin rızasız toplanması ve genetik analizi" gibi ihlallerde rol oynadığı gerekçesiyle yaptırım uygulandığını bildirdi

Fotoğraf: AA

ABD yönetimi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerinde rolü olduğu gerekçesiyle 11 Çinli şirketi yaptırım listesine aldı

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Çin hükümetinin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Müslüman azınlığa yönelik "baskı, geniş çaplı tutuklama, zorla çalıştırma, biyometrik verilerin rızasız toplanması ve genetik analizi" gibi uygulamalarındaki insan hakları ihlallerinde rol oynayan 11 Çinli şirkete yaptırım kararı aldıklarını bildirdi. 

Ross, açıklamada, "Bugün aldığımız yaptırım kararıyla, ABD malları ve teknolojilerinin, Çin Komünist Partisi'nin savunmasız Müslüman azınlıklara yönelik alçak saldırılarında kullanılmamasını sağladık" ifadesini kullandı.

ABD Ticaret Bakanlığı, 22 Mayıs'ta da Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerinden dolayı 9 Çinli kuruluşu yaptırım listesine almıştı.

Çin’den de yaptırım kararı gelmişti

Çin hükümeti ise geçen hafta bir Kongre üyesi ve bir büyükelçiyle birlikte iki Cumhuriyetçi senatöre ABD'nin Çinli yetkililere yönelik yaptırımlarına benzer şekilde misilleme amaçlı yaptırımlar getirmişti.

Kongre üyesi Chris Smith ve büyükelçi Sam Brownback ile birlikte senatörler Marco Rubio ve Ted Cruz, ABD'de Çin Komünist Partisi'ni ve özellikle de bu ülkenin Uygur azınlığa yönelik muamelesini en çok eleştiren isimler arasında yer alıyordu.

Çin hükümet sözcüsü, kısıtlamaların ABD'nin Çinli yetkililere getirdiği yaptırımlara "mütekabil" olacağını söylemişti.

 

Independent Türkçe, ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU