Boko Haram'a hava operasyonu: 8 üst düzey yöneticisi öldürüldü

Batı Afrika ülkesi Nijerya'nın kuzeydoğusunda faaliyet yürüten radikal silahlı örgüt Boko Haram'a yönelik operasyonda 8 üst düzey mensubunun etkisiz hale getirildiği bildirildi

Boko Haram'a hava operasyonu / Fotoğraf: AP

Nijerya Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Eneche, basına yaptığı açıklamada, Borno eyaletine bağlı Goski köyünde Boko Haram'a yönelik hava saldırısı düzenlendiğini belirtti.

Eneche, operasyonda 8 üst düzey Boko Haram mensubunun öldürüldüğünü, örgütün kullandığı sığınaklar ve lojistik malzemelerin de imha edildiğini kaydetti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Boko Haram'ın geçmişi

Boko Haram, 2002 yılından Nijerya’nın Borno eyaletinde Muhammed Yusuf tarafından kurulan şeriat yanlısı silahlı bir örgüt.

Örgüt, özellikle şeriat hükümlerinin geçerli olduğu Nijerya'nın kuzey kesiminde daha etkili konumda. 

Silahlı örgüt, daha çok insanı öldürme, kent ve kiliseleri yakma, göçlere sebep olma, genç kızları dini gerekçelerle kaçırıp satma gibi pek çok eylemle gündeme geldi.

20 binden fazla insan öldü

Özellikle polis merkezleri başta olmak üzere kamu binalarını hedef alan örgüt, 2009-2020 yılları arasında 20 binden fazla insanı öldürdü.

Örgüt, 2015'ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer'de de saldırılar gerçekleştirdi. Örgütün, Çad Gölü Havzası'ndaki saldırılarında en az 2 bin kişi hayatını kaybetti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU