TSK'nın hizmetine sunulacak mayına karşı korumalı aracın ilk montajı yapıldı

"Pars 6x6 Mayına Karşı Korumalı Araç"tan ilk aşamada 12 adet üretilecek. Aracın gelecek yıl TSK envanterine girmesi bekleniyor

Mayınlı saldırılar Türk Silahlı Kuvvetleri'nin operasyonlarından en çok şehit verilmesine neden olan olaylar.

Bu saldırıları en az zararla atlatmak amacıyla kapsamında Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından geliştirilen "Pars 6x6 Mayına Karşı Korumalı Araç'ın" ilk montajı gerçekleştirildi.

Gelecek yıl TSK'nın hizmetine sunulacak olan araçtan ilk etapta 12 adet üretilecek ve kritik görevlerde kullanılacak.

Üretimin yapıldığı  FNSS Savunma Sistemleri AŞ Gölbaşı tesislerinde sektörden temsilcilerin de katıldığı törende araçla ilgili değerlendirme yapan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, aracın her türlü arazi koşulunda görev yapabileceğini iddia etti.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Demir, burada yaptığı konuşmada, personelin karadan emniyetli şekilde intikalini sağlamak amacıyla, yeni nesil yüksek koruma kabiliyetleriyle dizayn edilen aracın sahip olduğu uzaktan komutalı silah sistemiyle de görevi esnasında maruz kalabileceği saldırıları hem meskun mahal hem de arazide bertaraf edebileceğini vurguladı.

İsmail demir.jpg
İsmail Demir, araç hakkında bilgi verdi / Fotoğraf: AA 

Aracın 6x6 hareket kabiliyetiyle de her türlü arazi koşulunda görev yapabileceğine işaret eden Demir, şunları kaydetti:

"Yıl sonuna kadar sürecek kalifikasyon testlerinin ardından araçlarımızın tamamı 2021 yılında envantere girecek ve ilk defa TSK’nın kullanımına sunulmuş olacak. Dünyada ilk dediğimiz bazı özelliklere sahip olan bu aracımızın ayrıca ihraç potansiyeli de çok yüksek. Bu kabiliyetli aracın güvenlik güçlerimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. 12 adetle başlayacağız bu sürece. Daha fazla ürünle devam edeceğini umuyoruz."

Demir, içinde bulunulan süreçte çeşitli kısıtlama ve ambargo faaliyetlerinin artarak devam ettiğini belirterek, "Bu aracı geliştiren şirketimiz de yine bu tür yasaklamalarla ve ambargolarla karşılaştığı halde bunlara aldırmadan her türlü kısıtlama ve engeli yerli üretimle aşarak yoluna devam etti" değerlendirmesinde bulundu.

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU