Japonya’daki sel ve toprak kayması felaketinde ölü sayısı 69'a yükseldi

Haber alınamayan 13 kişi için başlatılan arama kurtarma faaliyetleri devam ediyor

Fotoğraf: İHA

Japonya'nın güneybatısındaki Kyuşu bölgesinde şiddetli yağış nedeniyle meydana gelen sel ve heyelanlardaki bilonço ağırlaşıyor.

Felatekin 8’inci gününde arama kurtarma çalışmaları devam ederken, sel ve toprak kayması sırasında yaşamını yitirenlerin sayısının 69’a yükseldi bildirildi.

Haber alınamayan 13 kişiyi arama çalışmaları bugün de devam ediyor.

Covid-19 korkusu çalışmaları etkiliyor

Japonya Afet Yönetimi Bakanı Ryota Takeda ise, bugün katıldığı bir televizyon programında sel ve toprak kaymalarından etkilenen bölgelerdeki enkaz temizleme çalışmaları için gönüllü ihtiyacı olduğunu söyledi. Korona virüs konusundaki kaygılardan dolayı çalışmalara katılan gönüllü sayısının çok düşük olduğunu belirten Takeda, virüse karşı tedbir alırken gönüllüleri çalışmalara katılmaya teşvik etmenin yolları üzerine çalıştıklarını belirtti.

Bugün de yağış bekleniyor

Kuzey Kyushu ve Tohoku bölgelerinde bugün de şiddetli yağmur beklendiğini açıklayan yetkililer, heyelan ve nehir taşkınlarına karşı uyardı. Japonya'nın Doğu ve Batı kesimlerinde yağışların pazartesiye dek sürebileceği belirtildi.

En az 12 bin ev zarar gördü

Japonya’nın Kyushu bölgesindeki Kumamoto ve Kagoshima eyaletlerinde başta olmak üzere geçtiğimiz hafta cumartesi etki gösteren şiddetli yağış sel ve toprak kaymalarına neden olmuş, en az 12 bin evin kısmi ya da tamamen zarar gördüğü açıklanmıştı. Felaketin ardından bölgeye gönderilen 10 bin Japonya Öz Savunma Kuvvetleri (SDF) personelinin sayısı, bilançonun ağırlaşmasıyla 2 katına çıkarılmıştı.

 

Independent Türkçe, İHA

DAHA FAZLA HABER OKU