Trump: Rekor sürede aşı üretme yolundayız, çok yakın zamanda duyurulabilir

Salgın nedeniyle okulların açılış tarihiyle ilgili başlayan tartışmalara ilişkin Trump, “Demokratlar okulların açılmasını istemiyor çünkü bunun kendilerine 3 Kasım'daki seçimlerde yardımcı olacağını düşünüyorlar” ifadelerini kullandı

Fotoğraf: AA

ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüse karşı (Kovid-19) geliştirilen aşı çalışmaları ve ülkedeki okulların açılacağı tarihle ilgili tartışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Ülkedeki Latin Amerikalıların refahının artırılmasına yönelik yeni bir girişim oluşturulmasını öngören kararnamenin, Beyaz Saray'da düzenlenen imza töreninde konuşan Trump, Kovid-19 salgınının ardından okulların sonbaharda açılması yönündeki ısrarını sürdürdü.

Trump şunları kaydetti:

Okullarımıza geri dönüp bu siyasi saçmalığı durdurmalıyız. Demokratlar okulların açılmasını istemiyor çünkü bunun kendilerine 3 Kasım'daki seçimlerde yardımcı olacağını düşünüyorlar. Ancak ben bunun onlara seçimlerde zarar vereceğini düşünüyorum. Okulları açın.

“Rekor sürede aşı üretme yolundayız”

Bilimsel alanda da ilerleme kaydettiklerinin altını çizen Trump, "Şu anda Kovid-19'a karşı kullanılan birçok etkili tedavi yolu var, birçoğu da geliştirme aşamasında. Rekor bir sürede aşı üretme yolundayız ve çok çok yakın zamanda bu aşının duyurulacağına inanıyorum” dedi. 

“Kendimizi toparlayacağız”

Trump, Kovid-19 salgını ortaya çıkmadan önce Amerikan ekonomisinin en iyi günlerini yaşadığını vurgulayarak, "Çin 67 yıldır en kötü günlerini yaşıyordu, mutsuzdu ve yanlış yöne ilerliyordu. Biz ise ekonomide bir numaraydık. Ardından salgın geldi. Ama biz yine kendimizi toparlayacağız." mesajını verdi. 

ABD'deki protestoların ardından polise sağlanan fonların kesilmesi taleplerine de tepki gösteren Trump, "Bu insanlar delirmiş. Polise sağlanan fonu kesmek Latin Amerikalılara da büyük zarar verir." görüşünü paylaştı. 

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU