Libya'dan Rusya’ya çağrı: “Paralı askerleri ülkeden çekin”

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Nebenzya, Libya’daki silahlı çatışmalara katılan Rus vatandaşlara ilişkin hiçbir güvenilir bilgi olmadığını savundu. Libya’nın temsilcisi ise, Rusya’nın harekete geçmesini istedi

Fotoğraf: AA

Libya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Tahir es-Sunni, Sudan'ın Libya'ya paralı asker olarak sızmaya çalışan 120'den fazla vatandaşını yakaladığını belirterek Rusya'ya da vatandaşı olan paralı askerleri ülkeden çekmesi çağrısı yaptı. 

Sunni, Libya'da askerleri olmadığını söyleyen Rusya'ya, “Libya'da askerleriniz olmayabilir ama Wagner grubu Rus vatandaşları da dahil farklı uluslardan paralı askerler kullanıyor, sizden harekete geçmenizi ve vatandaşlarını geri çekmenizi istiyoruz” dedi.

BM Güvenlik Konseyinde Berlin Konferansı'nın katılımcılarıyla yapılan Libya oturumunda konuşan Sunni, uluslararası toplumu geçen sene ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in Trablus'u ele geçirmek için başlattığı saldırılara sessiz kalmakla eleştirdi. 

Libya'da Hafter için savaşan Rus Wagner grubundan Sudan, Çad ve Suriye'den gelen paralı askerler bulunduğuna dikkati çeken Sunni, bu savaşçıların petrol sahalarını ele geçirmeye çalıştığını ifade etti. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Birkaç gün önce Libya'ya paralı asker olarak sızmaya çalışan 120'den fazla kişiyi yakalayan Sudan hükümetine teşekkür eden Sunni, Libya'da askerleri olmadığını iddia eden Rusya'ya da şu çağrıda bulundu: 

Libya'da askerleriniz olmayabilir ama Wagner grubu Rus vatandaşları da dahil farklı uluslardan paralı askerler kullanıyor, sizden harekete geçmenizi ve vatandaşlarını geri çekmenizi istiyoruz.

Nebenzya: Rus vatandaşlara ilişkin hiçbir güvenilir bilgi yok

Libya’daki durumun ele alındığı BM Güvenlik Konseyi toplantısında konuşan Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, “Bugün bir kez daha ülkemizin Libya’nın iç işlerine askeri müdahalede bulunduğu yönünde suçlamalar duyduk. Libya’daki çatışma bölgelerinde tek bir Rus askerin olmadığını defalarca bildirdik. Libya’daki silahlı çatışmalara katılan Rus vatandaşlara ilişkin de hiçbir güvenilir bilgi yok” ifadelerini kullanmıştı.

“Ama bizi suçlayanlar dahil başka ülkelerin askerleri hakkında gerek doğuda gerek batıda olsun Libya topraklarında bulundukları yönünde bilgimiz var” diyen Nebenzya, bu gerçeğin, jeopolitik nedenlerden dolayı Moskova’nın Libya’daki iç savaşa müdahale ettiği yönünde yanlış izlenim yaratmaya çalışanları rahatsız etmediğini kaydetmişti.

 

Independent Türkçe, Sputnik, AA

DAHA FAZLA HABER OKU