Demirtaş: Sırf AKP karşıtlığı üzerinden gelecek inşa edilemez

Demirtaş, muhalefetin artık kendini yakın geleceğin iktidarı olarak görmesi gerektiğini ve bu ciddiyetle, çözüm önerilerini ortaklaştırarak halkla doğrudan buluşması gerektiğini savundu

Fotoğraf: AA

Eski HDP Eş Genel Başkanı tutuklu Selahattin Demirtaş, Twitter’dan “Sırf AKP karşıtlığı üzerinden gelecek inşa edilemez” ifadelerinin de yer aldığı bir açıklama yaptı.

Demirtaş, “AKP ilk seçimde kaybedecektir” diyerek, “Demokrasi ilkeleri etrafında topluma güven veren güçlü bir alternatifini ortaya çıkarmak, muhalefetin tarihi sorumluluğudur” ifadesini kullandı.

Muhalefetin artık kendini yakın geleceğin iktidarı olarak görmesi gerektiğini savunan Demirtaş, “Bu ciddiyetle, çözüm önerilerini ortaklaştırarak halkla doğrudan buluşmalıdır. Sadece partiler değil; medya, akademi, entelektüel camia ve sivil toplum kuruluşları halkla buluşma etkinlikleri düzenlemelidir” dedi.

Demirtaş şunları kaydetti:

Demokrasi için parlamento içinden ve dışından etkili bir mücadele yürütmek elbette şarttır. Bunu yaparken Türk-Kürt, Alevi-Sünni, laik-muhafazakar ayrımı olmaksızın yan yana durmaktan, yan yana görünmekten imtina etmemeliyiz. Türkiye hepimizindir. Hepimiz birlikte Türkiye’yiz. O halde, birlikte yönetebilme ve geleceği birlikte inşa edebilme erdemini ortaya koymak zorundayız. Sırf AKP karşıtlığı üzerinden gelecek inşa edilemez. Artık AKP’yi değil, geleceği konuşmanın zamanıdır. AKP ilk seçimde kaybedecektir. Ancak bu sırada, demokrasi ilkeleri etrafında topluma güven veren güçlü bir alternatifini ortaya çıkarmak, muhalefetin tarihi sorumluluğudur. Muhalefet artık kendini yakın geleceğin iktidarı olarak görmeli ve bu ciddiyetle, çözüm önerilerini ortaklaştırarak halkla doğrudan buluşmalıdır. Sadece partiler değil; medya, akademi, entelektüel camia ve sivil toplum kuruluşları halkla buluşma etkinlikleri düzenlemelidir.

“HDP şimdi bunu yapıyor” diyen Demirtaş, “Ancak bu yetmez. 81 il ve tüm ilçelerde forumlar, paneller, konferanslar, çalıştaylarla tüm muhalefet aynı etkinliklerde buluşabilmeli, Türkiye’nin geleceğini halkla konuşarak netleştirmeli ve halkın gücünü görünür kılmalıdır” dedi.

Demirtaş şöyle devam etti:

Ve tüm partiler şimdiden sahada seçim hazırlığına (seçim güvenliğini de sağlayacak şekilde) başlamalıdır. Önümüzdeki seçim, Türkiye siyasi tarihinin en önemli ve en muhteşem seçimi olacaktır. Bu seçimle, demokrasiyi yeniden ve gerçek anlamda inşa etme fırsatı doğacaktır.
Dolayısıyla hem umutlu olun hem dirençli; hem kaygılı olun hem de cesur. Az kaldı. İyiler kazanacak, hep birlikte kazanacağız.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU