Hiç beklenmedik bir korku filmi, Netflix'in en çok izlenenler listesine girdi

Haftalık listede Çılgın Hırsız, Hırsızlar Şehri gibi filmler de yer alıyor

Film Türkiye'de 2010'da vizyona girmişti (IMDB)

Yeteri kadar değer görmemiş korku filmi Deney (Splice), Netflix’in tüm kütüphanesinde bu hafta en çok izlenen 9. film oldu.

Hakkında daha önce çok az konuşulmuş filmin bu kadar fazla seyirci kitlesini çekmiş olması şaşkınlıkla karşılandı. We Got This Covered'ın haberine göre filmin popülaritesini nasıl kazandığı merak konusu haline geldi.

Yönetmenliğini Vincenzo Natali’nin yaptığı 2009’da gösterime giren film, insan ve hayvan DNA’sını başarılı biçimde birleştirerek, melez canlılar üretmeye çalışan bir grup genetikçiyi konu alıyor.

Adrien Brody, Sarah Polley ve Delphine Chaneac’ın yer aldığı film, hayli ürkütücü bir atmosfere sahip.

David Cronenberg gibi film yapımcıları sayesinde popüler hale gelen bu tür hikayelerde karakterlerin sürekli olarak korkunç yaratıklara dönüştüğü görülüyor.

Her ne kadar Rick and Morty gibi dizilerde parodisi de yapılan hikayenin kökleri aslında çok daha eskilere dayanıyor. Örneğin, esasen vücudun dönüşüme uğradığı bir başka hikayeyi konu alan Disney’in Şaşkın İmparator (The Emperor’s New Groove), Altın Eşek (The Golden Ass) anlatısından ilham alıyor.

 

 

Roma İmparatorluğu’nda yaşayan Apuleius’un bu anlatısı daha sonra başka pek çok hikayeye kaynaklık etti.

Ancak beden dönüşümünü konu alan filmlerin karanlık biçimde tasvir edilmesinin çok da eskilere dayanmadığı ifade ediliyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Örneğin Mary Shelley’nin Frankenstein’ı ve Franz Kafka’nın Dönüşüm’ü gibi metinlerde yer alan karakterlerin geçirdiği değişimler hayli ürpertici bir özellik taşıyor. Bazen de karakterlerin hoş olmayan görünümleri çürümüşlüklerine atıf yapıyor.

Öte yandan ürpertici görünüm bazen sadece kötü şansa işaret etmek için de kullanılabiliyor.

Korku filmlerinin pandemi esanasında giderek artan bir popülarite kazandığı belirtildi. Chicago Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı bir çalışma da korku filmlerini seven kişilerin zihinsel açıdan krizlerle daha iyi başa çıkabildiğini ortaya koymuştu.

Bahsi geçen listede Kara Gün (Patriots Day), Hırsızlar Şehri (The Town), Desperados, A Thousand Words, Kurtarıcı (Extraction), Çılgın Hırsız (Despicable Me) gibi filmler de yer alıyor. 

 

We Got This Covered

DAHA FAZLA HABER OKU