İsrail, ilhak haritalarını değiştiriyor

Değişikliklere göre yerleşim alanlarını çevreleyen noktalar, Batı Şeria’nın merkezine doğru genişletilecek ve Yüzyılın Anlaşması kapsamında olmayan 20’den fazla yeri içerecek

İsrail, Batı Şeria’daki sokakların çoğunu kontrolü altında tutuyor. (AFP)

İsrail, sessizce ve medyadan uzakta, 1 Temmuz'u Başbakan Binyamin Netanyahu'nun istediği ilhak planını uygulamadan ve Batı Şeria'daki Filistin topraklarında egemenliğini ilan etmeden bitirdi. Netanyahu, planı uygulamaya güç yetirememesi karşısında hezimete uğradığını belli etmemek için güvenlik ve ulusal çıkarların gerektirdiği gibi hareket ettiğini söyledi.

İsrail Başbakanı, resmi bir devlet kanalı aracılığıyla yaptığı açıklamada ülkesinin ABD Başkanı Donald Trump'ın planına ve dolayısıyla Batı Şeria'da toprak değişimine odaklı ilhak haritasına dair bir değişiklik uyguladığını söyledi. Planı belirlenen vakitte gerçekleştirme çabalarının başarısızlığı karşısında durumu bir başarıymış gibi göstermeye çalıştı.

Değişikliklere göre yerleşim alanlarını çevreleyen noktalar, Batı Şeria'nın merkezine doğru genişletilecek ve Yüzyılın Anlaşması kapsamında olmayan 20'den fazla yeri içerecek.

Haritaları Düzenleme Komitesi, bölgeleri genişletmeye yönelik ABD ve uluslararası tepkileri önlemek için anlaşmanın kapsamını korumaya çalışırken plandaki oranlarda değişiklik yapılmasını da önledi. Harita, Filistinli yetkililerin yerleşim alanlarını genişletme karşılığında el-Halil ve Ölü Deniz'in batısı boyunca çöl alanlarındaki toprak takasını ortaya oyuyor. Ancak İsrail, güvenliği koruma bahanesiyle Batı Şeria'daki sokakların çoğunu kontrolünde tutacak.

Engellerin üstesinden gelmek için 'büyük bir adım'

ABD, söz konusu değişikliklerle ilgili doğrudan bir açıklama yapmadı. Ancak İsrail'i 'Filistinliler için büyük bir adım atmaya ve Washington'ın Filistin yönetiminin muhalefetini azaltmak istediği adımı atmaya' ikna etmek için iki taraf arasındaki görüşmeler ve İsrailli- ABD'li yetkililer arasındaki toplantılar aracılığıyla çabalarını iki katına çıkardı.

ABD'lilerin ortaya oyduğu öneriler, İsrailli politikacılar ve güvenlik yetkililerine göre İsrailli sağcıların plana muhalefetini azaltmak üzere toprakların C Bölgesi'nden B Bölgesi'ne aktarımını içeriyor.

Avi Berkovic

Tel Aviv ve Washington arasındaki telefon görüşmelerinin yanı sıra İsrail'de Netanyahu ile İsrailli ve ABD'li yetkililer arasında toplantılar da düzenlendi. Son toplantı, Washington'ın istediği 'büyük adım' hususunda uzlaşı arayan, ABD Başkanı'nın plan için atadığı temsilci Avi Berkovich ile oldu. Ancak toplantı hakkında yayınlanan bildiriye göre Netanyahu, ilhak planının egemenlik dayatmasına paralel olarak kısa bir süre içinde uygulanması konusunda ısrarını sürdürdü. Netanyahu, İsrail kamuoyuna 1 Temmuz'da planın uygulanmamasının, güvenlik ve siyasi sebeplere dayandığını söyledi.

Netanyahu daha fazla ayrıntıya ise yer vermedi. Likud Partisi mensuplarına da hitap eden Binyamin Netanyahu, ABD'lilerle diyalogun devam ettiğini, bunun bugün bile iyi ve yakın bir diyalog olarak kabul edilebileceğini kaydetti. İsrail Başbakanı, "İlhak süreci karmaşık ve açıklanamayacak birçok siyasi ve güvenlik ifadesi içeriyor" dedi.

Hükümet ortağı Benny Gantz, Trump'ın planını desteklemesine rağmen toplantılara katılmadı. Durum, iki ortak olan Netanyahu ve Gantz arasında plana dair anlaşmazlıkların yaşandığını ortaya koydu.

Gantz, düzenlediği basın toplantısında Yüzyılın Anlaşması'nı İsrail'in bölge ülkelerinden ve uluslararası toplumdan ortaklarla iş birliği ve koordinasyonla desteklenmesini gerektiren, doğru bir güvenlik-siyasi çerçeve olarak niteledi.

Önemli bölgesel fırsatlar

Yetkililerin Berkovich ile toplantısı sırasında 'İsrail'in siyasi ve güvenlik çıkarlarına' odaklanıldı. Dışişleri Bakanı Gabi Ashkenazi, ABD'li üst düzey yetkililerle yaptığı görüşmede şunları söyledi:

"İsrail, önemli bölgesel fırsatlarla karşı karşıyadır. Güvenlik istikrarı ve mevcut barış anlaşmalarına zarar vermeden dostumuz ABD ve komşu ülkelerimizle kalıcı bir diyalog sürdürerek, İsrail'in siyasi ve güvenlik çıkarlarını korumak için büyük bir sorumlulukla çalışmalıyız."

İsrailliler, Berkovich'in 'engelleri aşmanın önemi ve muhalefeti azaltmak için Filistinlilere kolaylıklar ve olumlu adımlar sunma gereği' hakkındaki önerilerine yoğunlaştı. Berkovich'e göre bu tür adımlar, Arap ve Avrupa ülkelerini 'Filistinlileri İsrail'e karşı boykotu kaldırmaya ve onunla müzakere etmeye' ikna etme yoluna yönlendirebilir.

Ekonomik güvenlik

İsrail'in siyasi ve güvenlik çıkarları konularındaki endişesine paralel olarak ekonomik güvenlik önerisi de ortaya koyuldu. Ancak bambaşka bir şekilde… İşadamları, ilhak planının ekonomik güvenliğe zarar verdiği hususunda uyarı yaparken 136 işadamı, Netanyahu ve Savunma Bakanı Benny Gantz'a hepsinin imzaladığı bir mektup gönderdi.

Mektup, "Şu anda açık olan şey, İsrail vatandaşlarını tehdit eden sosyal ve ekonomik belirsizliktir. Tek taraflı ilhak, işadamları, çalışanlar, işçiler ve aileler için tüm ekonomiyle ilişkili görünen bir yönetim şeklidir" ifadelerine yer verildi. İşadamları, 'koronavirüsün neden olduğu ekonomik krizin büyüklüğüne, işsizlik ödeneği alan yüz binlerce kişinin koşullarına ve mevcut dönemle ilgili hükümetin öncelik ölçeğini formüle etme gereğine' dikkat çektiler.

Netanyahu'nun ağaçtan inme girişimler

Haaretz gazetesi, 'Netanyahu'nun bataklığı' ve 'Ağaçtan inme girişimleri' manşetine yer verdi. Bazı kesimler, Gantz ile olan anlaşmazlığın sadece planı uygulama başarısızlığını haklı çıkarma girişimi olduğunu savunurken Haaretz ise "Netanyahu başını belaya sokamaz" ifadelerine yer verdi.

Haaretz'de yayınlanan yazırda şu ifadeler kullanıldı:

"Netanyahu ve Gantz, İsrail'in bir Filistin intifadası ve bölgesel genişleme riski olmadan toprakları ilhak edemeyeceğini iyi biliyor. Aynı şekilde ilhakın, çatışmanın tek çözümü olan iki devletli çözümü zayıflattığının da farkında… Bu durumun, Netanyahu açısından önemli olduğu şüphelidir. Tıpkı Gantz gibi. İlhakın, İsrail'in iki uluslu bir devlet haline gelmesine yol açacağı veya resmi bir Apartheid rejimine alternatif olacağı bilinmelidir."

İlhakı uygulama konusunda isteksizlik

Hükümet komitelerinin ilhakın 1 Temmuz'da uygulanamamasına dair tartışmalar çerçevesinde düzenlediği toplantılarda ilhak tarihi konusundaki söylemlerinin, 'planın uygulanmasını sağlamak için adımlar atmadan sağcıların öfkelerini engellemek amacıyla medyanın pazarlanmasından' başka bir şey olmadığı belirtildi.

Savunma Bakanlığı Komitesi konuyu derinlemesine görüşmedi. Yurt dışındaki İsrailli temsilciler de dünyaya açıklanması gereken politikalarla ilgili en son gelişmelerden haberdar değildi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, hükümetin yasal danışmanı Avichai Mandelblit ile koordinasyon halinde, ilhak öncesinde incelenmesi gereken yasal konuları içeren bir belge hazırladığını ancak belgenin etkili bir şekilde incelenmediğini bildirdi.

Ulusal Güvenlik Otoritesi İstihbarat Departmanı Başkanı Rani Bild, Knesset'teki Devlet Kontrol Komitesi'ndeki bir tartışmada ilerleyen günlerde küçültülmüş bir kabine ile ilhak konusunda derinlemesine bir inceleme yapılacağını belirtti. Egemenlik dayatmasının olası sonuçlarıyla ilgili tartışma sürerken Ulusal Güvenlik Otoritesi de geçen ay Başbakan ve bir grup güvenlik yetkilisine sunulan 'ilhakın sonuçlarına' dair bir belge hazırladı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Genel Diplomasi Genel Müdür Yardımcısı Noam Katz, bakanlığının hangi senaryolara hazırlanacağını ve çalışanlarının dünya liderlerinin ilhak konusundaki sorularına nasıl cevap vereceğini bilmediğine vurguladı. Katz, "Dışişleri Bakanı, bakanlıkta tüm farklı olasılıklara hazır olacak ve sürekli olarak güncellenecek bir ekip oluşturmak için açık talimat verdi" dedi.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Independent Türkçe için çeviren: Kübra Şahin

https://www.independentarabia.com/node/132096

DAHA FAZLA HABER OKU