Tiyatrocular oyuna mı geldi? Dormen, Serezli ve Keskin “Klibin Cumhurbaşkanlığı için hazırlandığını bilmiyorduk” dedi

Dünya Tiyatrolar Günü nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kutlama mesajıyla paylaştığı klip tartışma yarattı

Cumhurbaşkanlığı tarafından Dünya Tiyatrolar Günü için hazırlanan klipte yer alan tiyatrocular açıklama yaptı. Usta tiyatrocular klibin Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlandığını bilmediklerini söylediler.


Cumhuriyet gazetesine konuşan Haldun Dormen, Suna Keskin, Nevra Serezli ve Göksel Kortay klibin Kültür Bakanlığı tarafından hazırlandığı söylendiği için çekimlere katıldıklarını belirttiler.

Nilgün Belgün’ün daveti üzerine projeye katılan sanatçılardan Haldun Dormen şöyle konuştu:

"Tamamen Nilgün'ün kurbanı olduk diyorum, hiçbirimiz bunun siyasi bir sonucu olacağından haberdar değildik. Ben bu zamana kadar AKP'den gelen hiçbir davete, hiçbir yemeğe katılmadım. Nilgün'ün haberi var mıydı yok muydu bilmiyorum, kendisi de olmadığını söylüyor."

Suna Keskin de gerçeği klip yayınlandıktan sonra öğrendiğini söyledi:

"Teklif bana Nilgün Belgün'den geldi, söz konusu tiyatro ve sanat olunca benim için akan sular durur. Dünya Tiyatro Günü için bir klip dediği için kabul ettim. Ama ben klibin Cumhurbaşkanlığı için çekildiğini bilmiyordum. Ben de klip yayımlandıktan sonra öğrendim."


“Sanat Varsa Hayat Var” başlıklı klipte yer alan Nevra Serezli de şu ifadeleri kullandı:

"Tiyatro için bir şarkı yapıldı ve 'Dünya Tiyatro Günü'nde yayımlanacak' denildi. Onun için gittim sorgulamadım açıkçası. Haldun Dormen ve diğer arkadaşlarımın ismini de duyunca… Nilgün Belgün beni aramış ulaşamamış, BKM'nin müdürü aradı Tiyatro Günü için bir klip çekiliyor dedi. Bir nebze yardımcı olunursa diye gittim. Ama sonradan klibin sonuna bir şeyler konulmuş bilmiyorum. Olumlu yönden de bakmak gerekirse Cumhurbaşkanı Dünya Tiyatro Günü'nü kutlamış. Yaşını başını almış insanlarız, kolay kolay kullanılmayız, art niyet aramıyorum. Biz sanatçılar, çocuklar için ya da engelliler için denildiğinde tabii varım diyoruz. Bazı zamanlarda bunu düşünmezsiniz tiyatro lafı denilince gittim."

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Sanat ayrımcı değil, birleştiricidir” diyen Göksel Kortay da şöyle konuştu:

"Nilgün Belgün'ün davetiyle gittik haberimiz yoktu. Videoyu da akşam 17.00'de izleyince gördük ne olduğunu. Ama biz bu ülkenin sanatçılarıyız, bu ülkenin halkına sanat yapıyoruz, tası tarağı toparlayıp gidemeyiz. Cumhurbaşkanlığı için yapıldığını bilseydim gider miydim, net bir şey söyleyemiyorum tabii ama; sanat ayrımcı değil, birleştiricidir. Ben her türlü yasaklamaya karşı özgürlükten demokrasiden yanayım."

Nilgün Belgün’den iddialara yanıt

İddiaların odağındaki Nilgün Belgün klibin projede yer alan sanatçılarla klibin Kültür Bakanlığı desteğiyle hazırlandığını paylaştıklarını söyledi.

"Kültür Bakanlığı da Cumhurbaşkanlığı'na bağlı değil mi?" diyen Belgün, klibin sonuna Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajının ekleneceğinden sonradan haberdar olduklarını ifade etti.
 

DAHA FAZLA HABER OKU