Dünya Bankası, “Güvenli Okul ve Uzaktan Eğitim Projesi” için Türkiye’ye verilecek 160 milyon dolar krediyi onayladı

Türkiye’nin Eğitim Bilişim Ağı’nın (EBA) genişletilmesini finansa edecek, kırılgan durumdaki çocukların ihtiyaçlarına cevap verecek, online dersleri 100 bine, ulaşılan öğrenci sayısını 5 milyona çıkaracak proje için Dünya Bankası kredi verecek

Türkiye'de uzaktan eğitim 23 Mart'ta başlamıştı/ Fotoğraf: AA

Türkiye’nin Kovid-19 salgınıyla birlikte önem kazanan “Güvenli Okul ve Uzaktan Eğitim Projesi” için verilecek 160 milyon dolar değerindeki kredi, Dünya Bankası tarafından onaylandı. 

Dünya Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre proje, pandemi sırasında ve sonrasında elektronik ortamda öğrenme olanaklarını okul çağındaki çocuklara eşit şekilde sunma kapasitesini artırmayı hedefliyor. 

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Tano Kouame kredinin onaylanmasıyla ilgili  “Kovid-19 acil durumu, online eğitimin artık bir alternatif olmadığını, bir gereklilik olduğunu kanıtlamıştır. Bu dönemde Türkiye'nin dijital eğitim sisteminin kapsamını ve dayanıklılığını arttırmasını desteklemekten büyük mutluluk duyuyoruz” dedi. 

Kouame, “Proje aynı zamanda uzak bölgelerdeki çocuklar ve gençler, düşük sosyoekonomik geçmişe sahip çocuklar, engelli çocuklar, mülteci veya anadili Türkçe olmayan diğer çocuklar gibi kırılgan durumdaki çocukların ihtiyaçlarına cevap vermeyi de amaçlıyor” dedi. 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) uygulayacağı proje üç bileşenden oluşuyor: 

1) “Acil Durum Bağlantı Olanakları ve Acil Durumlarda Eğitim” için bilgi teknolojileri alt yapısı

Bu bileşen MEB'in salgına karşı uygulamaya koyduğu önlemler kapsamında ülkenin e-öğrenme platformunun (Eğitim Bilişim Ağı - EBA) genişletilmesini finanse edecek. Bileşen aynı zamanda geleceğe yönelik bir Yeni Dijital Eğitim Sistemi’nin (YDES) geliştirilmesini ve yaygınlaştırılmasını da destekleyecek. 

2)  Güvenlik ve Kalite için Dijital İçerik

Bu bileşen, koronavirüs sebebiyle okulların kapalı olduğu dönemde, sınıf temelli eğitime kademeli şekilde dönüş için uzaktan eğitim içeriğini desteklemek ve karma eğitim ve öğrenmeyi (sınıf temelli ve online) güçlendirmek amacıyla yapılacak mal ve hizmet alımlarını, danışmanlık hizmetlerini, eğitimleri ve küçük yenileme işlerini finanse edecek. 

3) Eğitim Teknolojilerinin Dayanıklılığı için Kurumsal Kapasite Oluşturma

MEB'in güvenli ve eşitlikçi dijital eğitim hizmetlerinin sürekli bir şekilde sunma kapasitesini ve proje koordinasyon, yönetim, izleme ve değerlendirme kapasitesini güçlendirecek. 

En kırılgan durumdaki öğrenciler için eşitlik

Proje, Kovid-19 sebebiyle okulların kapanmasından kaynaklı öğrenme kayıplarına karşı en kırılgan durumdaki öğrenciler için eşitlik müdahalelerini içeriyor. 

Proje kapsamında cinsiyete dayalı uzaktan eğitim ihtiyaçlarını ele almaya yönelik faaliyetler ile risk azaltma faaliyetleri de bulunuyor. İzleme göstergeleri de cinsiyet bazında ayrıştırılıyor. 

100 bin online sınıfla 5 milyon öğrenci 

Ayrıca, online uzaktan eğitim platformunun haftalık kullanımını neredeyse 12 milyon ilk ve orta öğretim öğrencisine çıkaracak ve 900 binden fazla öğretmene sertifikalı online eğitim sağlayacak. 

Proje sonuna kadar, 100 bin online sınıf yoluyla 5 milyon öğrenci eğitim bilişim platformunu aynı anda kullanabiliyor olacak. 

Kurulacak Eğitim Teknolojileri Yenilikçilik Merkezi, ilk ve orta öğretim öğrencileri, özel eğitim ve karma öğrenme öğrencileri için 30 binden fazla yeni dijital eğitim materyalinin geliştirilmesini, test edilmesini ve yaygınlaştırılmasını destekleyecek. 

Elektrik kesintilerine dayanıklı hâle gelecek

Projenin Görev Ekibi Lideri Joel Reyes projeyle ilgili olarak şu bilgileri verdi: 

Proje bir yandan uzun vadeli karma (sınıf ve online) eğitim ihtiyaçlarını desteklemek ve gelecekte yaşanabilecek şoklar karşısında eğitim hizmetlerinin sunulmasını sağlayacak daha güçlü bir dijital eğitim sistemini yaygınlaştırmak için bilgi teknolojisi ve eğitim altyapısını ve kurumsal temelleri oluştururken aynı zamanda COVID-19 acil durum müdahalelerini ve okula dönüş faaliyetlerini desteklemektedir. 

Son olarak, Türkiye'nin dijital eğitim sisteminin güçlendirilmesi, platformun ve platform verilerinin aşırı iklim olaylarına, elektrik kesintilerine dayanıklı hale getirilmesi, hatta kağıt kullanımının ve ulaşımın sınırlanması yoluyla karbon emisyonlarının azaltılması gibi önemli çevresel ve afet riski yönetimi ile ilgili ortak faydalar sağlayabilir.Independent Türkçe, Foreks Haber 

DAHA FAZLA HABER OKU