Arjantin'de Che Guevara'nın doğduğu ev satışa çıkarıldı

Dairenin fiyatının henüz belli olmadığı belirtildi

Dairenin şu anki sahibi kültürel merkez oluşturmak iştemişse de başarılı olamamış (AFP)

Güney Amerika’nın efsanevi devrimci liderlerinden Che Guevara’nın Arjantin’in Rosario kentinde doğduğu ev satışa çıkarıldı. 

Neo-klasik tarzdaki 240 metre karelik apartmanın şu anki sahibi Francisco Farruggia, daireyi 2002’de satın aldığını söyledi.

BBC'nin haberinde, Farruggia daireyi kültürel bir merkeze dönüştürmek istediğini ancak planın bugüne kadar gerçekleştirilemediğini belirtti. 

Arjantinli işadamı daire için ne kadarlık bir meblağ isteyeceğini söylemedi. 

Urquiza ve Entre Rios sokakları arasında bulunan bina bugüne kadar şöhretli birçok kişinin uğrak noktalarından biriydi. Bu kişiler arasında eski Uruguay Devlet Başkanı Jose Pepe Mujica ve Küba’nın devrimci lideri Fidel Castro’nun çocukları da bulunuyordu.

 

afp.png
Bina Arjantin'in Rosario kentinde bulunuyor (AFP)

 

Ünlü ziyaretçiler arasında 1950’li yıllarda Güney Amerika’yı genç doktorla birlikte motosikletle gezen Alberto Granados da yer alıyordu.

Che Guevara, varlıklı orta sınıf bir ailede 1928’de dünya gelmişti. Güney Amerika’daki yoksulluk ve açlık sorunları genç doktorun kısa sürede radikal bir siyasi çizgiyi benimsemesinde rol oynamıştı.

Fulgencio Batista’nın devrilmesiyle gerçekleştirilen Küba Devrimi’nin kilit rol oynayan isimlerinden biriydi. Che Guevara devrimin Güney Amerika’nın geri kalanına da yayılması amacıyla Rene Barrientos Ortuno’ya karşı ayaklanan isyancılara liderlik etmek üzere Küba’dan Bolivya’ya hareket etmişti. 

ABD desteğiyle Bolivya ordusu Guevara’yı ve silahlı diğer kişileri ele geçirmişti. Che Guevara, 9 Ekim 1967’de La Higuera köyünde öldürülmüş ve gizli bir yere gömüşmüştü.

Che’nin mezarı 1997’de bulunmuş ve Küba’ya götürülerek yeniden defnedilmişti.

 

BBC

DAHA FAZLA HABER OKU