Sisi'nin açıklamalarına bir yanıt da BM'den: Libya'nın en son ihtiyaç duyduğu şey savaş

Mısır Cumhurbaşkanı'nın Libya'daki UMH hükümetine yönelik tehditlerinin yansımaları sürüyor

Fotoğraf: AFP

Birleşmiş Milletler (BM), Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi'nin Libya'ya "doğrudan askeri müdahale" açıklamasına tepki gösterdi.

BM, "Libya'nın şu an en son ihtiyaç duyduğu şey savaş" değerlendirmesinde bulundu.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, "Libya'da daha fazla askeri seferberlik, daha fazla silah transferi ve daha fazla yabancı savaşçı olduğu açıktır" ifadelerini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Sözcü, Libya'ya yurt dışından silah ve paralı asker sokulması ve silah ambargosunun ihlal edilmesinden endişe duyduklarını dile getirdi.

Sisi'nin açıklaması ve artan gerilim

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, 20 Haziran Cumartesi günü, Libya sınırı yakınlarındaki Hava Kuvvetleri birliklerini ziyareti sırasında, "Mısır ordusunun, gerek duyulması halinde ülke sınırları dışında askeri bir görevde bulunabileceği" mesajını vermişti.

Libya'daki kabileleri ve aşiretleri eğitip silahlandıracaklarını aktaran Sisi, "Sirte ve Cufra kırmızı çizgidir. Libya'yı Libyalılardan başkası savunmayacaktır. Yardım etmeye ve destek vermeye hazırız. Sınırlarımız içinde veya gerekirse sınırlarımızın dışında herhangi bir görevi yerine getirmek için hazırlıklı olun" ifadesini kullanmıştı.

UMH'nin yanıtı sert oldu

Sisi'nin bu açıklamalarına Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti tarafından sert yanıt gelmişti.

Libya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed el-Kablavi, Sisi'nin beyanlarının Birleşmiş Milletler Antlaşması'na ve BMGK kararlarına aykırı olduğunu belirtmişti.

Libya hükümeti ise, açıklamaları Libya'nın içişlerine karışma ve "savaş ilanı" olarak gördüğünü açıklamıştı.

Libya Parlamentosu Mısır Cumhurbaşkanının açıklamalarını "en sert ifadelerle" kınarken, Libya Devlet Yüksek Konseyi Üyesi Şatır, "Sisi'nin açıklamaları savaş davullarını çalmaktır" demişti.

 

Independent Türkçe

 

DAHA FAZLA HABER OKU