Uluslararası Göç Filmleri Festivali bu akşam "artırılmış gerçeklikle" açılış yapacak

Festivalin açılış töreni bu akşam saat 20.00'de fotoğraf gerçekliğine en yakın görüntüyü sunan gerçek zamanlı 3D sanal stüdyoda gerçekleştirilecek

(Uluslararası Göç Filmleri Festivali)

Uluslararası Göç Filmleri Festivali bu akşam düzenlenen açılış töreniyle başlıyor. Festivalin açılış töreninde bir ilk yaşanacak. Gaziantep’te yapılması planlanan ancak salgın nedeniyle ertelenen festivalin açılış ve kapanış törenleri, fotoğraf gerçekliğine en yakın görüntüyü sunan gerçek zamanlı 3D sanal stüdyoda gerçekleştirilecek.

‘Artırılmış gerçeklik’ teknolojisiyle açılış sanal olarak Gaziantep’teki tarihi Mecidiye Han, 21 Haziran’daki kapanış ise İngiltere’deki Stonehenge Anıtı ile Göbeklitepe’nin dijital olarak harmanlanmasıyla oluşturulan sanal sahnede düzenlenecek.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Tören, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un sanal olarak Mecidiye Han’dan birlikte yapacakları açılış konuşmalarıyla başlayacak. Böylece dünyada ilk kez uluslararası bir etkinlik, Türk mühendisler tarafından yapılan özel uygulamayla birlikte görüntünün sanal mı gerçek mi olduğunun anlaşılmadığı özel sahnelerin üretildiği teknolojiyle izleyicilerle buluşmuş olacak.

Yeni nesil açılış töreninde dünyaca ünlü isimlerin yer aldığı jüriyle Uluslararası Uzun Metraj, UNICEF Uluslararası Kısa Film ve Aynı Gemi Kısa Film olmak üzere üç kategoride yarışacak filmler de tanıtılacak.

Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nin açılış töreninde ‘göçün sesi’ de sahne alacak. Dünyanın dört bir yanından 20’den fazla sanatçının dijital olarak bir araya geldiği ve Gaziantep Yolunda türküsünü özel enstrümanlarla seslendirdiği performans, açılış gecesinde izleyiciyle buluşacak.

Saat 20.00’de başlayacak Uluslararası Göç Filmleri Festivali açılış töreni CNN Türk, festival sitesi ve sosyal medya hesaplarından canlı yayımlanacak.

Jüri başkanı Nuri Bilge Ceylan

Festivalin Onursal Başkanlığı’nı Suriye asıllı Süryani bir göçmen olan Oscarlı oyuncu F. Murray Abraham; 8 filmin yarıştığı Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nın jüri başkanlığını ise ödüllü yönetmen Nuri Bilge Ceylan üstleniyor.

Nuri Bilge Ceylan’ın başkanlık ettiği jüride ABD’li oyuncu-yönetmen Danny Glover, Bosnalı oyuncu Emir Hadzihafizbegovic, Çin asıllı ABD’li oyuncu Joan Chen, Danimarkalı ödüllü yönetmen Lone Scherfig, üç Oscar ödüllü İngiliz kostüm tasarımcısı Sandy Powell, İran'ın Cannes Ödüllü oyuncusu Seyyid Şahap Hüseyni gibi isimler yer alıyor..

‘Uzun Metraj’da 8 film yarışacak

For Sama/Sama İçin (İngiltere, ABD / 2019)

Midnight Traveler/Gece Yolcusu (Amerika, Katar, Kanada, İngiltere / 2019)

Omar And Us/Omar ve Biz (Türkiye / 2019)

Kızım Gibi Kokuyorsun/Scent Of My Daughter (Türkiye, Amerika, Fransa / 2019)

Oskar&Lilli (Avusturya / 2020)

Oğlum Gibi/Just Like My Son (İtalya, Hırvatistan, Belçika / 2018)

Rafaël (Hollanda, Belçika, Hırvatistan / 2018)

The Merger/Extra Time (Avustralya / 2018)

Dünyada ve Türkiye’de son 5 yılda önemli festivallerde ödüle layık görülmüş filmler; Uluslararası Uzun Metraj ve Uluslararası Kısa Metraj olmak üzere üç kategoride yarışacak.

Yarışma sonucunda; ‘En İyi Uzun Metraj Film’ 15 bin Avro, En İyi Kısa Metraj Film’ ile ‘İlham Verici Senaryo’ 5 bin Avro para ödülünün sahibi olacak. Ayrıca, Aynı Gemi-Same Boat adıyla düzenlenecek bir başka kısa metraj film yarışmasında da yine birinciye bin Avro ödül verilecek.

45 filmin gösterileceği online gerçekleştirilen festivalde tüm gösterimler ücretsiz olacak. Sinemaseverlerin filmleri izlemek için www.festivalscope.com sitesine üye olması ve sınırlı sayıda gösterim için rezervasyon yaptırması gerekiyor. 24 saat rezerve edilebilen filmler izlenmediğinde listeden silinerek bilet bir başka sinemasever için yeniden aktifleştiriliyor.

‘Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nde dünyanın dört bir tarafından ünlü isimlerle tecrübe paylaşımları gerçekleştirilecek. Festival boyunca yine alanında uzman isimlerle atölyeler, sinema profesyonelleri ve sektörel konuklarla festivalin Instagram hesabından paneller düzenlenecek.

Uluslararası Göç Filmleri Festivali, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenleniyor.

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU