BM'den Libya'daki toplu mezarlar için kapsamlı ve şeffaf soruşturma çağrısı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres, Terhune'de ortaya çıkan toplu mezarlara ilişkin kapsamlı ve şeffaf soruşturma çağrısı yaptı. Bölge, Libya'nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Hafter'e bağlı güçlerin elinden alınmıştı

BM'den Libya'daki toplu mezarlar için kapsamlı ve şeffaf soruşturma çağrısı / Fotoğraf: AA

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, sözcüsü Stephane Dujarric aracılığıyla yaptığı açıklamada, Libya Terhune'de son günlerde ortaya çıkarılan toplu mezarların şaşkınlık yaşattığını belirtti. 

Toplu mezarlara ilişkin kapsamlı ve şeffaf soruşturma yapılması, faillerin adalete teslim edilmesi, özellikle kurbanların kimliklerinin ve ölüm nedenlerinin belirlenip yakınlarına teslim edilmesi çağrısında bulunan Guterres, BM olarak bu soruşturmaya destek olmayı teklif etti. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Çatışmalara derhal son verilmeli

Guterres, Libya'da savaşan taraflara uluslararası insani hukuka ve insan hakları hukukuna uymaları gerektiğini hatırlatarak, çatışmalara derhal son verilmesi çağrısı da yaptı.

Antonio Guterres, Libya'da ateşkes sağlamayı amaçlayan ve 5+5 formatında düzenlenen ortak askeri komitenin müzakerelere yeniden başlamasını ise memnuniyetle karşıladı. 

Terhune vilayeti geçen hafta geri alınmıştı

Libya ordusu, Halife Hafter güçlerinin Trablus'a yönelik saldırılarında bir yıldan uzun süredir harekat ve ikmal merkezi olarak kullandıkları Terhune vilayetini geçen hafta geri almıştı.

Terhune'de yasa dışı ve insan haklarını ihlal eden eylemlerde bulunmakla itham edilen Hafter yanlısı yerel milis grubu "Kaniyat Birlikleri", kent içinde kendilerine rakip gördükleri veya muhalif addettikleri aşiret ve aileleri ayrım gözetmeksizin hedef almakla suçlanmıştı.

 

AA
 

DAHA FAZLA HABER OKU