Ameliyatla birbirlerinden ayrılan siyam ikizleri hava ambulansı ile yurda döndü

Birleşik Krallık’ta geçirdikleri ameliyatla birbirlerinden ayrılan Antalyalı siyam ikizleri Türkiye’ye döndü. İkizlerin babası, bebeklerin sağlık durumlarının iyi olduğunu söyledi

Bebekleri taşıyan uçak Esenboğa Havalimanı'na indi / Fotoğraf: AA

Antalya'da iki yıl önce kafaları yapışık halde dünyaya gelen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde, Birleşik Krallık’ta yapılan operasyonla birbirinden ayrılan siyam ikizleri Derman ve Yiğit yurda getirildi.

Londra'nın Luton Havalimanı'ndan kalkan, siyam ikizleri Derman ve Yiğit ile anneleri Fatma ve babaları Ömer Evrensel'i taşıyan Sağlık Bakanlığı’na ait hava ambulansı, sabah saatlerinde Esenboğa Havaalanı'na iniş yaptı.

Baba Ömer Evrensel, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, operasyonun ardından bebekleriyle Türkiye'ye dönmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek, "Allah devletimizden razı olsun, devletimize zeval vermesin" dedi.

 

20200610_2_42885538_55789206.jpg
Bebekler ambulanslarla havalimanından ayrıldı / Fotoğraf: AA​​​​​​​

 

Derman ve Yiğit'in sağlığının yerinde olduğunu söyleyen baba Ömer Evrensel, "Bebeklerimizin hiçbir problemleri yok. Yemelerinde, içmelerinde hiçbir sıkıntı yok, her şey normal" diye konuştu.

Baba Evrensel, bundan sonraki süreçte her şeye sıfırdan başlayacaklarını belirterek, "Bebeklerimiz hayata yeniden başlayacak, adeta yeniden doğdular. Her şeye sıfırdan başlayacağız. Şükürler olsun sağlıklarına kavuştular. Sonraki süreçte her şey daha güzel olacak" ifadelerini kullandı.

Baba Evrensel, bebeklerin, ilk kez birbirini gördüklerinde şaşkınlık yaşadığını anlattı.

Anne Fatma Evrensel de ikizleri sağlığına kavuştuğu için mutlu olduğunu vurgulayarak, tarifi olmayan, değişik duygular içinde yaşadığını kaydetti.

Siyam ikizlerinin Ankara Şehir Hastanesinde fizik tedavi göreceği öğrenildi.

 

20200610_2_42885538_55789205.jpg
Bebeklerin annesi Fatma ve babası Ömer Evrensel gazetecilere açıklama yaptı / Fotoğraf: AA

 

Ameliyata Türk doktorlar da katıldı

Fatma ve Ömer Evrensel çiftinin kafadan yapışık ikizleri, Antalya'nın Alanya ilçesinde 22 Haziran 2018'de sezaryenle dünyaya geldi.

İkizlerinin durumunun basına yansımasının ardından devreye cumhurbaşkanlığı girdi. Benzer ameliyatların gerçekleştirildiği İngiltere'deki Great Ormond Street Hastanesi yetkilileri ve Türk doktorlar aileyle irtibat kurdu. Cumhurbaşkanlığının himayesinde, Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans uçakla siyam ikizleri ve ailesi, 1 Aralık 2019'da İngiltere'ye götürüldü.

Benzer ameliyatlarda tecrübesi bulunan pediyatrik beyin cerrahi Keşmirli Dr. Owase Jeelani ve Dr. David Dunaway önderliğindeki, aralarında 2 Türk doktorun da bulunduğu 42 kişilik ekip tarafından Londra'da 3 büyük ameliyat gerçekleştirildi.

Yapışık başları 28 Ocak'ta ayrılan siyam ikizlerine hastanede bir süre tedavi uygulandı.

Bu süreçte bebeklerin durumundan haberdar olan bir Türk iş adamı, Pakistanlı iş ortağı ile 1,5 milyon poundu bulan ameliyat masraflarının tamamını üstlendi. 

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU