Gregg Popovich'ten George Floyd'un öldürülmesine tepki: Siyahlar bu ülkede 400 yıldır aynı acıyı omuzlarında taşıyor

San Antonio Spurs Başantrenörü Popovich, George Floyd'un öldürülmesiyle ilgili, "Hepimiz gerçekleri ortaya çıkarmak için sesimizi yükseltmeliyiz. Sonuçları ne olursa olsun bunu yapmalıyız" dedi

Gregg Popovich / Fotoğraf: Reuters

Amerikan Basketbol Ligi (NBA) ekiplerinden San Antonio Spurs'ün başantrenörü Gregg Popovich, ABD’nin Minneapolis kentinde siyahi George Floyd'un polis tarafından gözaltına alınırken öldürülmesine tepki göstermeye devam ediyor.

San Antonio Spurs'ün Twitter hesabından video yayımlayan deneyimli başantrenör Popovich, "Bu yaşanan trajediden öğrenmemiz gereken çok şey var" dedi.

 

 

Popovich, yaşanan olaylara neden olan polis memuru Derek Chauvin ile ilgili şu eleştiriyi yaptı:

Videoda yüzüne bakın. Her gün işine giden ve bunu kayıtsızlıkla yapan beyaz insan, diziyle birinin boğazını sıkarak ona ders verebileceğini düşünüyor. Ve bunu görevi için yaptığını sanarak kendince haklı olduğuna da inanıyor. Bir beyaz olarak bunların yaşandığını görmekten utanıyorum. Bunlar, siyahileri linç etmekten başka bir şey değil.

Yaşanan haksızlığa karşı beyaz ten renkli insanların da ses çıkarması gerektiğini, gerçekleri ortaya çıkarmak için herkesin sesini yükseltmesi gerektiğini kaydeden deneyimli başantrenör, şöyle konuştu:

Sonuçları ne olursa olsun, bunu yapmalıyız. Siyahiler bu ülkede 400 yıldır aynı acıyı omuzlarında taşıyor. Israr, sabır ve siyahi insanların çabalarıyla bu ülke gelişti. Bundan sonra ne olacak? İki siyahi insanın daha boğazının sıkılmasını mı bekleyeceğiz? Hiç sanmıyorum, buna izin verilmemeli. Ülkemiz büyük sorunlar yaşıyor. Bu sorunların temelinde ise ırkçılık var.

 

Trump-Popovich-Reuters.jpg
Donald Trump - Gregg Popovich / Fotoğraf: Reuters

 

Popovich, ABD Başkanı Trump'ı eleştirmişti

San Antonio Spurs’ün baş antrenörü Gregg Popovich, George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan eylemler ve ABD yönetiminin tavrıyla ilgili sert eleştiriler yapmıştı.

Popovich, halkı birleştirmemekle suçladığı ABD Başkanı Trump hakkında şu ifadeleri kullanmıştı: 

Bu inanılmaz. Eğer Trump’ın bir beyni olsaydı, insanları birleştirmek için bir şeyler söylerdi. Ama insanları bir araya getirmeyi umursamıyor. Ne yapılması gerektiği çok açık.  Basitçe ‘siyahların yaşamları değerlidir’ diyen bir başkana ihtiyacımız var ve Trump bunu asla yapmayacak. 

24 senedir San Antonio Spurs’te görev alan ve dünyadaki sayılı antrenörler arasında yer alan Gregg Popovich, aynı zamanda ABD Erkek Basketbol Takımı'nın da başantrenörlüğünü yapıyor.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU