DSİ'den İmamoğlu'na "kepazelik" yanıtı: İBB kamulaştırmaları gerçekleştirmediğinden yapım aşamasına geçilemedi

DSİ Genel Müdürlüğü, Riva Deresi yan kollarına ilişkin ıslah projeleri ve kamulaştırma planlarının 2014 ve 2015'te tamamlanıp İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne gönderdildiğini ancak İBB'de kamulaştırma yapılıp DSİ'ye teslimin gerçekleşmediğini bildirdi

DSİ Genel Müdürlüğü: Gelinen noktada Riva Deresi ve yan kolları planlama ve kati proje çalışmalarının üst havza tedbirleriyle bir bütün olarak 2020 içinde tamamlanması hedefleniyor / Fotoğraf: İBB Basın Birimi

Riva Deresi'ndeki kirliliğe tepki göstererek, bu durumdan Devlet Su İşleri'ni (DSİ) sorumlu tutan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'na Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un ardından DSİ'den de yanıt gecikmedi.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun dün DSİ'nin Riva Deresi'nin ıslahını hâlâ yerine getirmediği şeklindeki eleştirilerine, 7-8-9 Eylül 2009'da İstanbul genelinde yaşanan sel felaketi sonucu AKOM'da alınan kararlar doğrultusunda, Karadeniz'e ve baraj rezervuarlarına dökülen derelerin ıslah, bakım ve işletme sorumluluğunun DSİ'ye, Marmara Denizi'ne ve boğaza dökülen derelerin sorumluluğunun ise İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresine (İSKİ) verildiği hatırlatılarak, şu ifadeler kullanıldı:

Bu kapsamda DSİ 14. (İstanbul) Bölge Müdürlüğümüz, Asya yakasında 52 dere, Avrupa yakasında ise 70 dere olmak üzere 122 derenin (533 kilometre) ıslah uygulama projeleri ve kamulaştırma planlarını hazırlayarak söz konusu dere güzergahlarının imar planlarına işlenmesi için İBB'ye göndermiştir. 

"İBB kamulaştırmaları gerçekleştirmediğinden yapım aşamasına geçilemedi"

Akarsu ve Dere Yataklarının Islahı Başbakanlık Genelgesi'nin 9'uncu maddesi gereğince dere ıslah güzergahlarının kamulaştırmalarının İBB Başkanlığı ve görevlendirdiği İSKİ Genel Müdürlüğü'nce yapılarak DSİ'ye ihtilafsız teslim edilmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, "Böylelikle söz konusu dere ıslah projelerine yönelik yapım ihaleleri DSİ'nce gerçekleştirilebilecektir ancak İBB tarafından kamulaştırma çalışmaları gerçekleştirilemediğinden, DSİ tarafından ıslah projelerinde yapım aşamasına geçilememiştir" denildi.

 

Ekrem İmamoğlu Riva
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün Riva'da incelemelerde bulunmasının ardından açıklama yapmıştı/ Fotoğraf: İBB Basın Birimi

 

"Planlar 2014 ve 2015'te tamamlanarak İBB'ye gönderildi"

Açıklamada, Riva Deresi'nde istisnai olarak Ömerli Barajı'ndan itibaren başlayıp Beykoz sınırına kadar kısımda DSİ tarafından ıslah inşaatı çalışmalarının 2012'de gerçekleştirildiği, devam eden kamulaştırma problemleri sebebiyle Beykoz ilçe sınırlarından ileriye doğru çalışmaların devam ettirilemediği vurgulandı:

Devam eden süreçte, Riva Deresi yan kollarında ıslah projeleri ve kamulaştırma planları da 2014 ve 2015'te tamamlanarak İBB'ye gönderildi, halen kamulaştırmaları yapılarak DSİ'ye teslim edilmeleri bekleniyor. Riva Deresi ana kolunda ise 2014'te Beykoz Belediyesi ile Genel Müdürlüğümüz arasında imzalanan protokol çerçevesinde Beykoz Belediyesi tarafından 'Riva Deresi Çevre Koruma, Su Güvenliği/Yönetimi Projesi ile Kentsel Tasarım Peyzaj Projesi Hazırlanması' işi ihale edilmiş olup, yapılan protokol gereği DSİ 14. (İstanbul) Bölge Müdürlüğümüzce su güvenliği konusunda teknik kontrollük hizmeti veriliyor. Gelinen noktada Riva Deresi ve yan kolları planlama ve kati proje çalışmalarının (üst havza tedbirleriyle bir bütün olarak) 2020 içinde tamamlanması hedefleniyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

 

Ne olmuştu?

Riva Deresi'ndeki kirliliği 'Bu ne kepazelik ya. Yapamıyorlarsa işi, bıraksınlar biz yapalım ya' sözleriyle gündeme getiren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, sorumluluğun belediyeye ait olmadığını öne sürerek, DSİ'yi şu sözlerle eleştirmişti:

2009 yılında İBB’nin de içinde olduğu DSİ, İSKİ VE İBB yetkilileri bir toplantı yapıyor. Diyorlar ki; ‘Bu su disiplini, İstanbul’da sıkıntılı. Bizim bunu çözmemiz lazım. Bir kargaşa ve kaos var. Bu çözümü yerine getirmezsek seller, su baskınları, kirlilikler yaşanıyor. Bunları çözmemiz için sorumlulukları paylaşmamız lazım.’ Bakın yazıyor burada; ‘Riva Deresi tümünün ıslahı, Devlet Su İşleri tarafından yapılacaktır.’ Yani buradaki derenin bütün ıslahı, o bahsettiği derenin akışkanlığını engelleyen birikmeler, çevre temizlikleri hatta mülkiyet sorunları, kamulaştırma gibi hususları DSİ üstlenecektir, diye bir süreç tanımı var burada. Sadece Riva deresi değil Ağva, Kilyos, Kabaköz dereleri de dahil. Özellikle bu tarz Karadeniz’e akan derelerin ıslah gibi süreçlerin denetimi DSİ’ye ait. Sayın Bakan’a hatırlatayım; DSİ, İBB’ye ait bir kurum değildir. DSİ, Tarım ve Orman Bakanlığı’na ait bir kurumdur. Bakan bir şey açıklıyor; ‘Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak biz, Tarım ve Orman Bakanlığı olarak, Beykoz Belediyesi ile yapacağız.’ Bölücülük oraya ait! Niye? Sorumluluk sana ait. Sorumlu DSİ ve Şehircilik Bakanlığı.

Bakan Kurum: Sayın Başkan'a (İmamoğlu) da tavsiyem, artık projelerine baksın

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise Riva Deresi ıslah projesine ilişkin İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun sözlerine şu yanıtı vermişti:

 Oradaki kirliliğin nedeni iki arıtma tesisinin by-pass ederek doğaya bıraktığı sulardır. Sonuçta arıtma tesisi yapılmış, sana teslim edilmiş. Sen o arıtma tesisini çalıştırmakla mükellefsin" diye konuşan Kurum, "Boş laf üretmiyoruz. Sayın Başkan'a (İmamoğlu) da tavsiyem, artık projelerine baksın. 11 aydır belediye başkanı. 11 ay geriye dönüp baktığında İstanbul'u aldığı noktadan bugüne geldiğinde ne yaptığını kendi çerçevesinde bir incelesin.

DAHA FAZLA HABER OKU