Türkiye destekli Libya UMH güçleri, "Zafer Yolları" operasyonunu başlattı

Trablus ve Terhune'yi Hafter güçlerinden alan UMH'nin hedefinde Sirte, Cufra Askeri Hava Üssü ve çevre bölgeleri var

Fotoğraf: AFP

Libya'da Türkiye'nin desteklediği Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçleri, sahil kenti Sirte, Cufra Askeri Hava Üssü ve çevresindeki bölgeleri kurtarmak için "Zafer Yolları" isimli yeni bir harekat başlattı.

UMH İçişleri Bakanlığı'na bağlı Öfke Volkanı Operasyonu komutanlığı, "güvenliği sağlamak ve kontrol etmek, aranan kişileri takip etmek, Libyalıların yaşam haklarını, geçim kaynaklarını ve mallarını korumak" için Halife Hafter liderliğindeki Tobruk merkezli Libya Ulusal Ordusu'na (LUO) karşı operasyon başlatıldığını duyurdu.

Hedefler vuruluyor

Ordu Sözcüsü Albay Muhammed Kununu, hava kuvvetlerinin Sirte yakınlarında 5 hava saldırısı gerçekleştirildiğini söyledi.

"Sirte'de devlet kontrolünü yeniden sağlamakta kararlıyız" diyen sözcü, "Nerede olursa olsun Libyalıların yaşam haklarını küçümseyen kanun kaçaklarını bitirme konusunda kararlılığımızı teyit ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Öfke Volkanı Operasyonu resmi Facebook hesabından yapılan açıklamada, ordunun LUO'nun ele geçirdiği kentleri ve bazı bölgeleri hedeflediği belirtildi.

Söz konusu operasyonu UMH ordusu tuğgenerali Muhammed el-Mecai yönetiyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Türkiye'nin desteğiyle Hafter güçlerine karşı operasyon başlatan UMH güçleri, Trablus Havalimanı'nı ele geçirerek büyük bir ilerleme kaydetmiş, ardından kentin tamamını kontrolüne almıştı.

Trablus'un ardından stratejik Terhune kentini de ele geçiren UMH güçleri, sahil kenti Sirte ve askeri hava üssünün bulunduğu Cufra'nın yanısıra ülkenin güneyindeki petrol sahalarını yeni hedef olarak belirlemişti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU