Michael Jordan, George Floyd'un öldürülmesinin ardından ırkçılıkla mücadele kapsamında 100 milyon dolar bağışladı

Jordan Markası, "Ülkemizin kurumlarında başarısızlığa neden olan kökleşmiş ırkçılık tamamen ortadan kaldırılıncaya kadar siyah insanların yaşamlarını korumaya ve iyileştirmeye kararlıyız" diyerek 10 yıl içinde 100 milyon dolar bağışlayacağını açıkladı

Michael Jordan / Fotoğraf: Reuters

Amerikan Basketbol Ligi'nin (NBA) efsaneleri arasında bulunan Michael Jordan ile kendi logosunun bulunduğu ürünleri satan Jordan Markası, ırkçılık ve sosyal adaletsizlikle mücadele için 10 yıl içinde 100 milyon dolar bağışlayacağını duyurdu.

Siyahi ABD vatandaşı George Floyd'un, Minneapolis kentinde polis tarafından gözaltına alınırken öldürülmesiyle alevlenen "Black Lives Matter" (Siyahilerin Hayatları Önemlidir) protestoları sürerken, 6 NBA şampiyonluğu bulunan eski basketbolcu Michael Jordan ve Jordan Markası, önemli bir taahhütte bulundu.

"Siyahilerin hayatları önemlidir. Bu, tartışmaya yol açmayı amaçlayan bir açıklama değil" denilerek Jordan Markası'nın sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Ülkemizin kurumlarında başarısızlığa neden olan kökleşmiş ırkçılık tamamen ortadan kaldırılıncaya kadar siyah insanların yaşamlarını korumaya ve iyileştirmeye kararlıyız. Michael Jordan ile Jordan Markası'nın, ırkçılıkla mücadele, sosyal adalet ve eğitime erişim için çalışan kuruluşlara 10 yıl içinde 100 milyon dolar bağışta bulunacağını duyuruyoruz.

 

 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Michael Jordan, Floyd öldürülmesine tepki göstermişti

Basketbolun efsanesi, ülkede polisin siyahi bir vatandaşa yaptığı hareket sonrası hayatını kaybetmesini, günler sonra sosyal medya hesabından eleştirmişti.

Jordan, Floyd'un bir polis memuru tarafından diziyle ensesine bastırılarak nefessiz kalmasına ve buna bağlı olarak yaşamını yitirmesi nedeniyle büyük bir üzüntü içinde olduğunu belirterek, şu tepkiyi göstermişti:

Gerçekten acı dolu ve öfkeliyim. Herkesin acısını, öfkesini ve hayal kırıklığını gördüm, hissettim. Ülkemizde renklerinden dolayı kökleşmiş ırkçılığa ve şiddete uğramış insanların yanındayım. Birbirimizi dinlemeliyiz, şefkat ve empati gösterin; asla anlamsız vahşete sırtınızı dönmeyin. Adaletsizliğe karşı ve barışçıl isteklerimizi dile getirmeye devam ettirmeye ihtiyacımız var. Birlik olan sesimizle liderlerimize baskı yapıp kanunları değiştirmeliyiz. Sistemi değiştirmek için oylarımıza ihtiyacımız var. Hepimiz çözümün bir parçası olmalı ve adaleti sağlamak için birlikte çalışmalıyız. Kalbim, George Floyd’un ailesiyle ve onun gibi hayatları adaletsizlik ve ırkçılık yüzünden vahşice, duygusuzca ellerinden alınan sayısız insanla birlikte.

 

 

Ne olmuştu?

ABD'nin Minneapolis eyaletinde dört polis memuru, 25 Mayıs'da siyahi bir kişiyi gözaltına alırken yaptığı hareket tepki çekmişti. 

George Floyd isimli siyahi kişi, videoda nefes alamıyorum diye bağırırken polisin yerde yatan adamın boğazına bastığı ekrana yansıdı. 

Dolandırıcılık şüphesiyle yakalanan George Floyd, kendisini gözaltına almaya çalışan polisler tarafından nefessiz bırakılarak öldürüldü. Bir süre sonra gelen ilk yardım ekipleri Floyd’a ilk müdahaleyi yapsa da şüpheli hayatını kaybetti. 

ABD'de Floyd'un ölümünün ardından çıkan sokak olayları ve protesto gösterileri devam ediyor.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU