Floyd gösterilerinin 8. günü: Protestolar durmuyor

Floyd protestoları, bir haftayı geride bırakırken, başkent Washington ve New York da dahil en az 40 kent, haftaya gece sokağa çıkma yasaklarıyla başlamıştı

Fotoğraf: AA

ABD'de siyahi Amerikalı George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan ve ülke geneline yayılan ırkçılık karşıtı protestolar devam ediyor. 

New York, Washington ve Floyd'un öldürüldüğü Minneapolis kenti başta olmak üzere birçok eyalette süren protestolar 8'inci gününe girdi, binlerce gösterici bugün de sokaklardaydı ve Floyd için adalet çağrısı yaptı. 

20200602_2_42764762_55573846-min.jpg
Siyahi Amerikalı 46 yaşındaki George Floyd, geçen pazartesi günü dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken, bir polisin uzun süre ensesine diziyle basması nedeniyle dakikalarca "Nefes alamıyorum" diye yalvarmıştı. (Fotoğraf: AA)


New York'ta zaman zaman trafiği kapatan binlerce eylemciye Times Meydanı'nda sağlık çalışanları da destek verdi. Broadway Caddesi üzerinde ise göstericiler çevreledikleri polislerden diz çökmesini istedi ancak polisler diz çökmedi. 

Kentte dün gece yaşanan çok sayıda yağmalamanın ardından gün içinde birçok mağaza, banka ve iş yeri de pencere ve kapılarını tahtalarla kaplatarak yağmalamaya karşı önlem aldı. 

20200602_2_42764762_55573864-min.jpg
Floyd'un, olay yerine gelen acil sağlık ekiplerince kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken, olayla ilgili görüntüler sosyal medyada büyük tepki toplamıştı. (Fotoğraf: AA)


Sokağa çıkma yasağının uygulanacağı kentte yağmalamanın önüne geçilmesi için 20.00'dan itibaren bazı sokaklar da trafiğe kapatıldı.

20200602_2_42764762_55573857-min.jpg
Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve protestolar, olayların başladığı Minneapolis'ten ülke genelinde pek çok kentte sıçramıştı. (Fotoğraf: AA)


Washington’da göstericiler Başkan Donald Trump'ın Pazartesi günü kilise önünde poz verebilmesi için boşaltılan parkta protesto eylemi düzenledi.

20200603_2_42765634_55576653-min.jpg
Floyd gösterileri, başkent Washington'da beşinci gününde de devam etti. (Fotoğraf: AA)


Kalabalık sokağa çıkma yasağı ve ABD Başkanı Donald Trump'ın "kabadayı" ve "eşkiya" gibi isimler taktığı göstericilere Ulusal Muhafızların hatta gerekirse ordunun müdahalede bulunacağını söylemesine rağmen hava karardıktan sonra Lafayette parkı ve çevresinde kaldı. 

BM’den itidal çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD'li yetkililere başlayan gösterilere müdahale etme konusunda itidal çağrısında bulundu. 

Guterres, Twitter hesabından ''Bize ev sahipliği yapan ülke ve BM'nin merkezi New York'ta şiddet olayları görmek çok üzücü.' mesajını paylaştı. 

''Şikayetler duyulmalı ama barışçıl ifade edilmeli ve yetkililer gösterilere müdahale konusunda itidalli olmalı.'' çağrısı yapan Guterres, ''Irkçılığı hepimizin reddetmesi gerek'' ifadesini kullandı. 

 

AA, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU